VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nečadová: Vysoké sociální dávky nejsou příčinou nezaměstnanosti v kraji Vysočina

Jihlava - Reforma veřejných financí přináší kromě změn ve finanční oblasti také výrazné změny v sociální sféře. Pomohou tyto změny snížit míru nezaměstnanosti na Vysočině? O tom s Deníkem hovořila odbornice ne veřejné finance a nezaměstnanost z Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Věra Nečadová.

27.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/František Hloušek

Jaké největší změny přináší reforma v sociální oblasti?
Změny se týkají i pravidel pro zvyšování životního a existenčního minima, změny jsou v oblasti pobírání pomoci v hmotné nouzi a příspěvku na péči v systému sociálních služeb. Také bych chtěla dodat, že se předpokládá, že by se přísněji měla postihovat tzv. „nelegální“ práce.

A co je cílem reformy v sociální oblasti?
Reforma by měla přinést především posílení adresnosti sociálního systému a posílení spravedlnosti. Mělo by dojít k celkové podpoře aktivity a motivaci lidí a mělo by se účinněji trestat zneužívání sociálního systému.

Myslíte si, že omezení dávek, resp. zvýšení motivace dlouhodobě nezaměstnaných, splní svůj účel? Tedy dojde k zastavení procesu zneužívání těchto dávek a zvýšení zaměstnanosti na Vysočině?Myslím si, že částečně by mohlo dojít k zastavení procesu zneužívání dávek, ale neměli bychom si od tohoto slibovat příliš.

Jak to?
Musíme vzít v úvahu skutečnost, že stále budou mezi námi existovat jedinci, kteří sice budou nezaměstnaní, ale práci „skutečně“ hledat nebudou, resp. budou chvíli pracovat a opět se do řad nezaměstnaných vrátí. Proto je třeba, aby se s tímto faktem počítalo, a také bych chtěla uvést, že nezaměstnanost na Vysočině není příliš vysoká.

V čem je největší problém nezaměstnanosti v našem regionu, jsou to právě vysoké sociální dávky a výše podpory v nezaměstnanosti?
To si nemyslím. Uvnitř regionu existují výrazné rozdíly. Nezaměstnaností je dlouhodobě více postižena východní část kraje, zvláště oblasti sousedící s Jihomoravským krajem. Zde se výše nezaměstnanosti mnohdy pohybuje na úrovni nejvíce postižených oblastí v ČR. Naopak v západní části kraje zůstává nezaměstnanost dlouhodobě nízká.

Co je u nezaměstnanosti nejzávažnější problém?
Vážným problémem je vždy dlouhodobá nezaměstnanost, tj. období, kdy je uchazeč o zaměstnání evidován v evidenci nezaměstnaných déle než jeden rok. Regionální rozdíly jsou značné a zpravidla odpovídají rozdílům v celkové nezaměstnanosti ČR.

Jsou nějaké rady pro krátkodobě nezaměstnané, které doporučujete?
Řekla bych, že tady se nabízí takové dva zásadní momenty. Uvědomit si, zda v daném oboru, kde se chci uplatnit, práci opravdu v určité lokalitě, kde chci tuto práci vykonávat, mohu najít. Může se stát, že o danou profesi, kterou chci vykonávat dlouhodobě, není zájem. Potom bych doporučovala zamyslet se nad možností rekvalifikace, i když si dobře uvědomuji, že to není vždy pro konkrétního jedince jednoduché, ovšem ve vyspělém světě je zcela normální, že člověk během svého aktivního života běžně mění pracovní profese.

Je to složitý krok?
Je to jistě závažný fakt, ale ten, kdo chce opravdu pracovat, uplatnit se na trhu práce, tak by měl pro to také něco udělat. Vím, že teď může čtenář namítnout, jí se to říká, když není v takové situaci jako já. Ale věřte mi, že si dovedu představit tuto situaci, že věřím tomu, že je to pro člověka velice těžká a složitá doba, ale také si dovedu představit, že bych udělala vše, abych se uplatnila na trhu práce a aby moje práce byla především uspokojením a zdrojem příjmů pro život, ale také abych byla prospěšná společnosti.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)

Autor: Pavel Med

27.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sexuolog Radim Uzel.

Radim Uzel popovídá o sexuálních problémech

Mrkvancobraní

Nejchutnější mrkvánek vyberou na Mrkvancobraní

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Nohu ovečky a dva prsty Rafaela ulámal neznámý vandal

Telč – Barokní sochy lemující cestu Na Dlážkách podél Staroměstského rybníka v Telči už podruhé poškodil neznámý vandal. A to sochám teprve před několika měsíci restaurátor vrátili jejich ulámané ruce. Neznámý člověk je poničil už totiž minulý rok v létě. Telčská radnice tak bude muset opět vynaložit finance na jejich opravení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení