Akutní infarkt myokardu je najčastější příčinou umrtí v Česku i v celé Evropě.
Z lékařského hlediska je to vážné onemocnění, způsobené náhlým přerušením dodávky kyslíku do srdečního svalu s následným odumřením části svalových vláken. O tom, jaké následky bude mít onemocnění na pacienta, rozhoduje především čas.
Od druhého ledna, kdy začalo akutní infarkty ošetřovat i nově vzniklé jihlavské kardiocentrum, získalo cenné minuty téměř osmdesát pacientů.
„Dříve bylo nutné vozit pacienty postižené infarktem do nemocnic v okolních krajích,“ podotkl náměstek hejtmana Vysočiny Pavel Hájek. „Nyní máme v kardiocentru tři druhoatestované lékaře, veškeré potřebné vybavení a plný počet sester, takže je pracoviště plnohodnotné a pacienty dokážeme ošetřit přímo v Jihlavě,“ potvrdil.


Včasné vyšetření


Centrum ale nepomáhá pouze v případě infarktu. „Dokážeme zajistit kompletní vyšetření srdce, provádíme zprůchodnění ucpaných cév a mnoho dalších specializovných zákroků,“ nastínil primář kardiocentra Ivan Horňáček. „Úplně nejčastěji provádíme koronarografii, to je vlastně prohlídka tepen,“ vysvětlil lékař. „Pacientům, u kterých zjistíme problém, je jich přibližně 40 procent, poté provedeme zákrok,“ doplnil.
Právě zákroky na ucpaných cévách se s otevřením kardiocentra staly mnohem snazšími. „Díky novým přístrojům dokážeme provádět drobné zákroky bez nutnosti otvírat pacientův hrudník,“ vysvětlil Pavel Hájek. „Pacient je tedy při vědomí a může zákrok sledovat na obrazovce,“ řekl.