VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hypnóza může zbavit zdravotních potíží i ovlivnit chování

Jihlava - Hypnóza může být prvním krokem k úspěšnému zbavení se zdravotních potíží. O této psychologické metodě si Deník povídal s předním brněnským psychologem Otto Čačkou, který vyučuje na jihlavské Vysoké škole polytechnické psychologii kultury.

14.5.2008
SDÍLEJ:

Otto ČačkaFoto: archiv

Na co se v současné době využívá hypnóza? Slouží pouze k léčebným účelům, nebo také třeba k relaxačním?
Hypnóza má v psychoterapii mnohostranné využití. V žádném případě ji nelze považovat za nějakou nevědeckou metodu. A to i přesto, že dosud neznáme zcela jednoznačně její mechanismus, i když o něm existuje již nejméně šestnáct teorií.

V psychoterapeutické praxi se však uplatnění hypnózy plně osvědčuje, a to jak jako prostředku udělování potřebných sugescí, které pak mohou následně zbavit pacienta některých potíží či pozitivně ovlivnit jeho chování - od omezování kouření až po dočasné potlačení myšlenek na sebevraždu, tak ji lze například využívat i k lokálnímu znecitlivění či úpravě některých fyziologických funkcí.

Jaké jsou vaše osobní zkušenosti s aplikací hypnózy? Co všechno se dá hypnózou vyléčit či zmírnit?
Zajímavými případy pro mne byly vždy pacienti s poněkud hysterickým založením, kteří nejrůznějším způsobem demonstrovali své pocity z neuspokojivé životní situace navenek. Například muž, který nechodil, ačkoliv byl neurologicky naprosto zdráv, tím demonstroval krutou skutečnost, že „nemá kam jít.“ I když v hypnóze normálně chodil, tak by mu určitě nepomohlo pouhé sugerování postupného zlepšování pohyblivosti bez současné pomoci při řešení jeho reálně tíživé situace. Třeba zajištěním ubytování, práce a tak podobně.

Kdo může být zhypnotizován a kdo se zhypnotizovat nedá či u koho je to těžké?
Traduje se omyl, že hypnóze podléhají pouze osoby se slabou vůlí. Avšak opak je pravdou. Člověk, který neumí poslouchat ani sám sebe, obtížně reaguje i na sugesce terapeuta. Nehypnotizovatelné bývají zvláště nesoustředěné malé děti a také méně inteligentní lidé.

Může být hypnóza nějakým způsobem škodlivá, jestliže ji třeba neprovádí odborník?
To rozhodně. Neradil bych žádné neškolené osobě, aby ji na někom zkoušela. Stačí totiž špatně formulovaná sugesce. Například místo „nemyslíte na nic“ říci „máte prázdnou hlavu“ anebo „nic nevidíte“ a mohou se tím snadno vyvolat i z toho plynoucí dočasné potíže. Ono často stačí zaměnit jen „je vám hezky a příjemně“ za méně obvyklé „cítíte se blaženě“ a další postup hypnotizování tím bývá narušen. Formulace je pochopitelně potřeba naprosto brilantně ovládat, avšak jejich účinnost je navíc výrazně ovlivňována především správnou intonací. Ostatně postupů hypnotizování je celá řada od „otcovské“ povelové formy, až po „mateřskou“ vemlouvavou metodu, včetně využívání nejrůznějších vnějších podnětů či zvuků.

Může člověk v hypnóze dělat věci, které by v běžném stavu nikdy neprovedl?
Nelze si představovat, že hypnotizovaná osoba je zcela zbavena vlastní vůle a že lze tedy dosáhnout splnění jakýchkoliv povelů ať přímo v hypnóze či pomocí posthypnotické sugesce. Pokud by hypnotizovaná osoba neudělala požadované před hypnotizérem i v bdělém stavu či na podobné jednání vůbec nepomýšlí, tak je neudělá ani v hypnotickém stavu. Všechny sugesce musí být také formulovány pozitivně, jinak by naopak upevnily potíže. Nesmíme proto použít třeba slovo strach, když se právě toho snažíme pacienta zbavit.

Uznáváte vy osobně hypnózu i jako prostředek k návratu do minulých životů?
Pokud věříte na nějaké minulé životy a má-li hypnotizovaná osoba dost bujnou fantazii, pak může produkovat ledacos. Já osobně však ničemu takovému nevěřím. Sigmund Freud považoval hypnózu za jednu ze „zlatých cest do nevědomí“ a jejím prostřednictvím doplňoval anamnézu oživováním nejranějších vzpomínek v duchu svého předpokladu, že „dítě je otcem dospělého.“ V tomto smyslu má hypnóza skutečně až překvapivé výsledky, a tím i přínos v psychoterapii. Dokáže odhalit příčiny konfliktů, jejichž okolnosti si pacient již nevybaví, avšak jejich emoční dopad ho může obtěžovat ještě i v dospělosti. Jejich odhalení pomocí hypnózy a postupné přibližování zjištěných okolností pacientovi ho zpravidla dokáže těchto potíží zbavit.

Michaela Hrozková

14.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skatepark v areálu Český mlýn.
3

Nejlepší skatebordisté se opět utkají u řeky Jihlavy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Drogy muž z Ostravy do Prahy už nepřevezl

Jihlava – Dvacetiletý řidič převážel v minulém týdnu ve svém autě po dálnice různé druhy drog. U sebe měl mimo jiné také plynovou pistoli.

Jako Tarzan. Mladík se dostal do bytu balkonem

Jihlava – V pátek 18. srpna před jednou hodinou v noci se do jednoho bytového domu v Jihlavě dostal osmnáctiletý muž. Všímavým sousedům se počínání mladíka nelíbilo, proto zavolali policii.

Opilý muž chtěl zřejmě skočit z okna domu v Jihlavě

Jihlava – Opil se a potom hazardoval se svým životem. Ve čtvrtek 17. srpna vyjížděli policisté před osmou hodinou večer k bytovému domu v Jihlavě, kde se chtěl opilý muž zřejmě pokusit o sebevraždu.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení