„Je to hlavně díky dobré spolupráci s městskou policií, která nádraží pravidelně kontroluje,“ doplnil Joklík.

Pravidelné kontroly na místě potvrdil i ředitel městské policie v Jihlavě Jan Frenc. „Hlídky na nádraží jezdí dvakrát až třikrát do týdne,“ řekl Frenc.

Lidé bez domova jsou ale podle vyjádření ředitele jihlavské městské policie více než na vlakovém nádraží problémem na nádraží autobusovém a u jihlavských supermarketů, kde obtěžují nakupující.

Na bezdomovce na vlakovém nádraží si nestěžují ani cestující. „Je jich tu velice málo. Většinou tu při čekání na vlak nepotkám ani jednoho. Spíše než zde je potkávám například u Tesca nebo u Hypernovy,“ poznamenal Jiří Štěpnička. „Když už tu jsou, přijdou se sem jen ohřát. Potíže s nimi nebývají,“ doplnil pětadvacetiletý muž.

„V poslední době jsme na vlakovém nádraží žádný větší problém s bezdomovci nezaznamenali. Vzpomínám si jenom na to, když jsme společně s dopravní četou prohledávali vagony, v kterých lidé bez přístřeší přespávali. To už je ale záležitost přes rok stará. Od té doby se nám je z vlakového nádraží povedlo vytlačit,“ konstatoval Jan Frenc.

Ne všichni touží po domově

Při vytěsňování lidí bez přístřešku nad hlavou hrálo do karet policii i fakt, že se hala vlakového nádraží přes noc zamyká. „Navíc je v Jihlavě také velice solidní azylový dům pro muže, kam mohou bezdomovci bez obav přijít,“ podotkl ředitel jihlavské městské policie.

"Naše kapacita ale stále ještě není plně obsazena. Bezdomovců by mohlo být v krajském městě ještě méně, ale existují lidé, kteří mají tak silnou potřebu svobody, že o život pod střechou nestojí,“ řekla ředitelka azylového domu pro muže Táňa Kuklová.