„Bylo těžké kusy spočítat, protože byly ve velmi rozloženém stavu. Počítal bych to na deset dvacet kusů,“ odhadoval kolem poledne veterinář Milan Novák.

„S takovou praxí jsem se ještě u žádného zemědělce nesetkal. Je hodně zvláštní,“ kroutil hlavou veterinář Milan Novák.

Podle veterinárního zákona se měl brzkovský farmář František Jekl postarat o shromáždění mrtvých těl a o zavolání firmy na odvoz uhynulých prasat.

Sedmatřicetiletý zemědělec pro Deník uznal, že nepostupoval podle předpisů. „Situace na trhu s prasaty je ale nepříznivá. Prodejní ceny nepokrývají výrobní náklady. Na zaplacení odvozu jsem neměl peníze,“ zmínil Jekl, kterého čekají příští týden jednání s právníkem a výslech na policii. Za týrání zvířat mu hrozí až jednoleté vězení.

„Uhynulá zvířata mohla být odvezena ihned. Není nutná platba předem. To není o penězích,“ zmínil tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal, který byl s veterináři a hygieniky také na místě.

Živí vepři byli utraceni do jednoho

Dnes ráno byli také utraceni všichni dosud živí vepři, zabití proběhlo elektrickým proudem. Z původních 115 se jejich počet během dvou dní snížil na 106. Úhyn tedy pokračoval.

Brněnským specialistům chovatel při utrácení asistoval. Proč bylo zabití nutné? Jednak kvůli špatnému zdravotnímu stavu prasat.

Dále pak vzhledem k tomu, že si veterináři nebyli jistí, že František Jekl dokáže zajistit zvířatům náležitou péči.

„Bylo také prokázáno, že se zvířata požírala. Žila kanibalistickým způsobem. Pro potravinový řetězec už nejsou vhodná,“ doplnil ředitel krajské hygienické stanice Jiří Šulc.

Veterináři dokončili i testy uhynulých zvířat. „Nebezpečná nákaza, která by mohla přejít i na jiné chovy v okolí, nebyla potvrzena,“ informoval ředitel Šulc. Prasata podle něj uhynula za katastrofálních podmínek a neléčená při banálních onemocněních.

„Chovatel měl poskytnout zvířatům pomoc nejprve vlastními silami a prostředky. A pokud toho nebyl schopen, měl zavolat veterinárního lékaře. Ten přivolán nebyl,“ doplnil Šulc.

V Brzkově pracovali dopoledne rovněž hygienici. „Přijeli jsme, abychom zjistili, že odpadní vody nebo fekálie nejdou do zdrojů pitné vody. Vše je v pořádku, k ohrožení obyvatel nedošlo,“ poznamenala hygienička Radka Štěpánková.