VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradem pobíhala uklizečka i vyplašený policista

Roštejn - Neobvyklé postavy se procházely o víkendu hradem Roštejnem. Například šlechtic Čeněk z Vartemberka, historická postava z dob husitských. Po hradě ale chodil třeba i arabský šejk, roztržitá uklizečka, vyplašený policista nebo rozčilený profesor.

3.8.2008
SDÍLEJ:

V sobotu a v neděli mohli návštěvníci hradu Roštejn absolvovat zajímavou prohlídku s rytířem Čeňkem a dalšími postavami z historie i současnosti.Foto: Michal Kolařík

Exkurze začínala každých 20 minut ve vstupní hale, kde vždy skupinku turistů přivítal herec Horáckého divadla v Jihlavě Josef Kundera - v roli profesora Prudila. Jakmile zmizel, „na scéně“ seobjevil rytíř Čeněk se svým sluhou.

Cestou po hradě se turisté dozvěděli nenásilnou formou zajímavosti z doby života rytíře Čeňka - z období husitského. Návštěvníci se také v jednom sále mohli setkat s vládcem hradu a jeho manželkou. V místnosti se sedmimetrovým betlémem pro změnu všechny pobavila „překvapená uklízečka“, která nebojácně vzdorovala rytíři i jeho sluhovi se smetákem v ruce.

Vzápětí Čeněk zVartemberka se svou družinou minul opilého mnicha se soudkem. Jeho sluha zde zatím stihl zalaškovat s pohlednou služebnou. Obzvlášť působivá byla nadcházející scéna, odehrávající se na velkém ochozu. S rytířem Čeňkem zde skupina turistů potkala kněze, který za zvuku mnišských chorálů prozradil přihlížejícím několik životních mouder. Atmosférou okouzlení návštěvníci vzápětí minuli nahlas modlící se jeptišku v kapličce a prohlídku zakončili v Botanickém sále. Zde se rytíř Čeněk se svou družinou rozloučil a s obavami z blížících se husitů „zmizel“ z dohledu.

Podívanou zakončil policista, který do místnosti vběhl značně rozrušen. Se slovy, že ztracenou skupinu hledá po celém hradě a že pro tentokrát to bude řešené jako přestupek, vyvedl návštěvníky ven na nádvoří.

Ohlasy z Roštejna:

Kastelánka hraduZdeňka Vaníčková: „Platících návštěvníků bylo 374 a když připočtu i malé děti, kteří u nás mají vstup zdarma, tak se určitě blížímeke čtyřem stovkám hostů. Návštěvnost tak byl asi o polovinu vyšší než obvykle."

NávštěvniceMarie Jiříková z Prahy:„Na Vysočině máme chalupu, takže na Roštejně nejsme poprvé. Ale prohlídka s neobvyklým průvodcem se skutečně povedla.“

HerecJosef Kundera:"Je to moje první akce tohoto typu. Naprosto mě nadchla, pro turisty je to netradiční způsob jak se seznámit s památkami.O dalším víkendu nás čeká program na hradě v Lipnici nad Sázavou a následně o týden později na hradě Kámen."

Herec Radim Madeja (v roli rytíře Čeňka z Vartemberka):
"Dříve jsme hráli jen na severočeských zámcích, tam to také fungovalo. Jsmeparta poskládaná z herců z Prahy, Chebu,Jihlavy,Mostu i dalších míst."

3.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Hrošík je jedním z nováčků během tohoto léta v jihlavské zoologické zahradě.

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Jednou mě donutili, abych poslal telegram Pavlu Dobešovi, ať nejezdí

Telč – Další ročník oblíbeného festivalu Prázdniny v Telči je již minulostí. Jak vznikl, které hudební hvězdy se ukázaly na prvním ročníku, co byla soutěž O starou Belu, které těžkosti museli organizátoři akce rozdýchat a co se chystá na příští rok. To všechno prozradil Milan Medvěd Kolář, který je duší celého festivalu.

Nejlepší skatebordisté se opět utkají u řeky Jihlavy

Jihlava – Nejlepší skateboardisté z celé České republiky se představí během soboty 19. srpna v areálu Český mlýn v Jihlavě. Poprvé se zde totiž koná nejvyšší série skateboardových závodů v České republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení