"Pokud si běžný zákazník kupuje pyrotechniku, měl by se hned na místě ujistit, že výrobek má atest státní zkušebny,“ vysvětlil jednu z hlavních bezpečnostních zásad Jiří Krkavec z firmy Cipytex, která se specializuje na pořádání ohňostrojů.

Dbát by se prý mělo také na uskladnění. Petardy, dělobuchy a jiné podobné výrobky musí být v suchu. V prodejně ani doma nesmí zvlhnout, jinak hrozí změna chemického složení. Je třeba také číst návody.

„U každého výrobku je popsán způsob manipulace. Lidé ale dnes naprosto nečtou návody,“ posteskl si ohňostrůjce Jiří Krkavec.

Manipulace s pyrotechnikou si bohužel každoročně vyžádá nepříjemná zranění. „Těžkých případů nepřibývá, lehčích je o něco více. Souvisí to s dostupností tohoto zboží,“ zhodnotil současný trend Lukáš Kettner, ředitel Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina.

Nebezpečné lákadlo

Petardy jsou v posledních letech lákadlem pro všechny věkové kategorie.

Kromě popálenin se však jako důsledek neopatrného zacházení s pyrotechnikou objevují i utržené prsty.

Na Vysočině se každý rok podle Lukáše Kettnera vyskytne i nějaký těžký případ. Jedná se například o utržení ruky. Většina případů je pak spojena s alkoholem.

Podle Denisy Vrbové, mluvčí krajských hasičů, způsobily požáry zapříčiněné pyrotechnikou vloni v Česku škody za 5 milionů korun.

Při zacházení je třeba dbát některých zásad. Především by se s dělobuchy a petardami mělo manipulovat jen na volném prostranství, používat by je neměli dospělí pod vlivem alkoholu a děti.

Hlavně by se mělo jednat o techniku, který byla legálně uvedena na trh a obsahuje návod v češtině.