VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihlavské kotelny zdražily teplo o šest procent

Jihlava - Dotkla se Jihlavských kotelen nějak krize na trhu s plynem? A kolik platí v krajském městě domácnosti v průměru za teplo?Nejen toto bylo tématem rozhovoru s jednateli firmy Vladimírem Nedvědem a Janem Divišem.

19.1.2009 2
SDÍLEJ:

Finance firmám chybí, šetří i na večírcích pro zaměstnanceFoto: Petra Lišková

Jak to vypadá po Novém roce s cenami tepla v Jihlavě? Plyn nepodražil, co teplo?

Když se bavíme o cenách tepla pro rok 2009, musíme vyjít z cen roku 2008. Cena plynu se jenom v roce 2008 změnila čtyřikrát. Celkový nárůst za rok byl pak o více než 30 procent. My ovšem nemáme čtvrtletní vyúčtování, ale roční.

Co to potom znamená? Lze uvést nějaký konkrétnější příklad?

Například poslední zdražení plynu od 1. října 2008 se ve vyúčtování Jihlavských kotelen za rok 2008 projevilo pouze v posledních třech měsících (říjen – prosinec), na rok 2009 je ale s touto cenou počítáno pro všech 12 měsíců. A to je ta hlavní příčina nárůstu ceny tepla. Tato složitá problematika je podrobně vysvětlena na našich webových stránkách www.jihlavskekotelny.cz.

O kolik se teď tedy cena tepla od Jihlavských kotelen v průměru zvýšila?

Zhruba o šest procent. Průměrná cena tepla v roce 2008 byla 565 Kč/GJ včetně DPH. Předpokládaná cena na rok 2009 je 600 Kč/GJ včetně DPH. Skutečná cena bude známá opět až na konci roku 2009 na základě skutečných nákladů a skutečně vyrobeného - prodaného - množství tepla. V nárůstu ceny tepla pro rok 2009 se také promítá nárůst ceny elektrické energie a technologické vody.

Jakou roli hraje při výrobě tepla elektřina? Ta letos podražila výrazně.

Cena elektrické energie se oproti roku 2008 zvýšila cca o 26 procent (u domácností je nárůst přibližně o 16 procent – pozn. redakce).

Jak jste sledovali zapeklitá jednání s Ukrajinou a Ruskem o dodávkách plynu?

Asi jako každý jiný, kterého se to dotýká. Dostávali jsme tiskové zprávy od RWE, kde jsme byli ujišťováni, že dodávky pro domácnosti nebudou omezovány. Jsme přesvědčeni, že se tato situace brzy vyřeší a zklidní.

Kdyby ale plyn nešel dlouho, jak by se postupovalo?

V plynárenství existují tři odběrové stupně pro technologické účely a tři otopové křivky pro účely dodávek tepla. První omezení v dodávkách plynu se týká samozřejmě technologických odběrů. Omezení dodávek tepla do domácností , škol, nemocnic a podobných zařízení by přišlo na řadu až jako poslední.


Ale k tomu to bylo v minulých dnech daleko?

Osobně si myslíme, že hodně daleko. Jiná situace je u našich východních sousedů - na Slovensku a v dotčených balkánských zemích.

Budete uplynulou krizi na trhu s plynem zohledňovat ve vašich investicích? Například výstavbou kotelen na biomasu?

Bez ohledu k této situaci společnost pracuje na projektu se záměrem spalování biomasy. Cesta diverzifikace palivové základny je určitě cestou správnou, ale v naší společnosti nebude alternativní zdroj tepla plnou náhradou za plyn. To je dáno historicky.

Jak to myslíte?

Za prvé. Lokality jednotlivých kotelen, respektive propojení jejich teplovodních sítí, by bylo velmi složité a finančně náročné. Za druhé je potřeba mít vhodnou lokalitu, kde by bylo možné postavit alternativní centrální zdroj s příslušným prostorem pro skladování paliva. A nakonec je tady ještě otázka objemu potřebného paliva, což v dnešní době také není jednoduchá věc. V současné době se zpracovává projekt v lokalitě kotelny U Hřbitova 21. Druhým projektem je lokalita v Třešti.

Autor: Jaroslav Paclík

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nevydrželi to a už se prohání po nové sportovní dráze, která bude slavnostně otevřena až ke konci září.
3

Na novém sportovišti v Lukách už skáčou s koloběžkami

Ilustrační foto

Úvěrového podvodníka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest let

Jihlavská filharmonie pořádá svůj další komorní koncert

Jihlava – Tuto neděli 24. září v sedm hodin večer začne další z řady komorních koncertů, které připravuje jihlavská Filharmonie Gustava Mahlera. V letošním roce jde v pořadí o pátý komorní koncert.

V Salavicích se brzy naplní opravený rybník

Třešť – V Salavicích, místní části Třeště, dokončili dělníci opravu návesního rybníka. Akce vyšla městskou kasu na 1,8 milionu korun, téměř polovinu ovšem pokryla dotace.

Chotěboř chce ve šlágru ladit vítěznou vlnu

Vysočina – Osmý hrací víkend ve fotbalovém krajském přeboru nabídne vzájemné bitvy týmů, které jsou v horní polovině tabulky. Šlágrů tedy bude více.

Začíná čas václavek, rostou ke konci září

Vysočina – Houbaři už domů nosí také václavky, oblíbené houby se světlehnědými kloboučky, které si většina lidí spojuje právě s koncem září. Kolem svátku svatého Václava totiž rostou nejhojněji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení