„V lékárně mi řekli, že normální teploměry se už nevyrábějí, že mají jenom digitální. Ten nejlevnější mě vyšel na stovku, obyčejný stával sotva polovinu,“ prohlásila penzistka Milada Bartáková ze Žďáru nad Sázavou.

Evropská směrnice

Klasické lékařské teploměry se rtutí se totiž podle evropské směrnice od začátku června nesmějí prodávat, protože rtuť zatěžuje životní prostředí. A zásoby výrobků docházejí. Lidem proto nezbývá, než si koupit digitální přístroj. Jenže na ten si většina uživatelů stěžuje s tím, že je nepřesný a při několika měřeních těsně po sobě pokaždé ukáže jinou hodnotu. A místo zhruba padesáti korun za něj vydají od stovky až po několik set korun.

„Digitální teploměry nejsou nepřesné, ale jsou natolik citlivé, že pro dost lidí je obtížné se s nimi naučit měřit. Proto mají dojem, že jsou k ničemu. Abych pravdu řekla, ani já s ním pořádně měřit neumím,“ prohlásila Květa Benešová ze žďárské lékárny na náměstí.

„Klasické teploměry jsme už doprodali, naposledy nám přišly asi před třemi týdny,“ dodala lékárnice.

Rozpačité jsou i některé maminky malých dětí. „Na klasický teploměr jsem zvyklá, děti také, tak snad ho nerozbijeme. Digitální se mi totiž moc neosvědčil. A investovat tisíc nebo třeba dva tisíce korun do speciálních teploměrů mi přijde zbytečné,“ sdělila Hana Koukalová z Nového Města na Moravě.

Rtuťové teploměry sice od června v prodejních sítích být nesmějí, avšak pokud je lidé doma mají, jejich použití jim nikdo zakázat nemůže.

Prodej teploměrů se rtutí je však i od června stále povolen „z druhé ruky“, tedy v bazarech a podobných prodejnách s použitým zbožím. Měřidla však nesmějí být nová.

V některých lékárnách ale lidé, kteří požadují klasický teploměr, mají ještě štěstí.

„Lékařské teploměry se rtutí zatím ještě máme,“ sdělila zaměstnankyně žďárské Lékárny u Asklepia s tím, že jim zákazníci při nákupu dávají přednost před digitálními.

Lidé, kteří si na klasický tvar teploměru a jednoduchou manipulaci s ním zvykli, a nechtějí se učit měřit s jeho digitálním nástupcem, mají ještě další možnost.

Lékařské teploměry, které vypadají a používají se jako ty „normální“, jsou k mání například v internetovém prodeji, ale už také v některých kamenných lékárnách. Místo rtuti však obsahují obarvený líh. „Lihové teploměry jsou cenově srovnatelné s rtuťovými a z pohledu uživatele mezi nimi není rozdíl,“ dodala Benešová.