Například se zapojily seskupení Grunwald, Páni z Hradce, Společenstvo Libertas, Rytíři Země zubra, Páni z Rukštajna, Zatracenci, Flamberk, Ad Infinitum, Carpe Diem, Signum, Srdcový rytíř, Úpičtí střelci, Barbaři, Extraktor, Milites, Chudí a Hladoví.

Akci zorganizovala jihlavská skupina historického šermu Vyděděnci, která má deset stálých a deset externích členů.

„Do bitvy jinak celkově šlo 160 až 180 lidí, bývaly lepší ročníky,“ připustil vedoucí Vyděděnců Zdeněk Mutl. Jednalo se přitom o desátý ročník akce, která se jmenuje Na jihlavských hradbách.

„Vždy nám přijíždělo od 200 do 300 šermířů, letos je to o něco slabší,“ dodal Zdeněk Mutl. Vyděděnci by podle něj chtěli udělat akci i v Jihlavě. „Město nám ale, řekl bych, není nakloněno,“ poznamenal šéf Vyděděnců.

Bitva v Batelově měla vlastní scénář. Jednalo se o dobývání hradu Melechova. „Je to příběh, o kterém nelze podloženě říci, že se stal. Je ale dané, že o Melechov se vedl spor a že Melechov nakonec zůstal neobydlený,“ popsal Zdeněk Mutl.

Sobotní program neskončil odpolední bitvou. Naopak během odpoledne měli své umění ještě představit třeba Rytíři Země zubra nebo Společnost přátel dělostřelby. Program uzavře od 21 hodin večerní bitva s ohňovou show. „Bude to tady žít až do půlnoci,“ zmínila jedna z organizátorek akce.

Víte, že…

Nedaleko stejnojmenného vrchu se nacházejí zbytky malého hradu Melechova zakryté lesem. Hrádek byl založen pravděpodobně na počátku 15. století za účelem chránit obchodní cestu z Rakous do Kutné Hory. Hrádek měl třípatrové obytné stavení a nevelký příkop, který byl napájen vodou z přilehlé studny. Na severovýchodní straně byl malý dvůr obehnaný zdí. Zde se také nacházela jednoduchá brána. V přízemí, které je dnes zčásti zasypané, se nacházely dvě místnosti se střílnami.

V prvním patře byly také tři střílny. Ve druhém patře byly dveře, které vedly na dřevěný ochoz. Poslední patro, z kterého se již příliš nedochovalo, bylo pravděpodobně prosvětlené nekolika okny.

Prvními známými majiteli byli Albert a Ratimír z Melechova. Po jejich smrti získal hrad Albertův syn Petr Skála z Melechova, který zemřel roku 1437 a o zboží Melechovské vznikl dlouholetý spor. Posledním samostatným držitelem hrádku byl Václav Sokol z Leskovce, který majetek prodal Janu Trčkovi z Lípy, jenž Melechov připojil k Lipnickému zboží. Hrad ztratil svoji obytnou funkci, a proto začal postupně chátrat.

Zdroj: internet