VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové papírové jízdenky a co nabízí displeje validátorů

Jihlava –Cestující, kteří využívají jihlavskou MHD, si už delší dobu v trolejbusech a městských autobusech zvykají na nové „strojkyna jízdenky“ – správně nazývané validátory.

3.5.2010
SDÍLEJ:

Obrazovka validátoru.Foto: DPMJ

Validátory se od těch původních strojků, které sloužily pouze k označování papírových jízdenek, liší především tím, že navíc mají i barevný displej. Na něm v základní pozici pak vidí několik údajů a ikon.

Tyto validátory jsou v trolejbusech a autobusech rozmístěny tak, aby u každých dveří byly po dvou kusech. Ale pozor! Terminál, který je u řidiče jako jediný ve voze, papírové jízdenky neoznačuje. Má v sobě totiž zabudovanou tiskárnu, která slouží k výdeji jízdenek zakoupených u řidiče nebo k tisku dokladů.

Lidé, kteří i nadále dají přednost před využitím Jihlavské karty (JK) papírovým jízdenkám, nebudou na displejích validátorů volit žádné možnosti. Pouze zasunou jízdenku do štěrbiny validátoru (pod displejem) a nechají jízdenku označit. Z označené jízdenky se pak každý dozví, který den, v kolik hodin a v jakém voze (evidenční číslo vozu) byla jízdenka označena. To jsou stejné údaje, které se na jízdenkách už objevovaly.

Nově ale přibylo i uvedení nástupní zastávky, protože papírové jízdenky už nejsou jako dřív přestupní, ale slouží pouze k jedné jízdě v jednom voze, a to buď na úsek tří následujících zastávek po nástupní zastávce anebo úsek delší čtyř a více zastávek – počítáno od nástupní stanice.

Jak dlouhou cestu chce někdo jet, se dobře dozví z jízdních řádů na zastávkách, které mají tyto zóny rozlišeny barevně.

Základní stav nabídky na displeji

Cestující, kteří využívají JK, nyní mají možnost volit z celé škály různých možností, jež nový odbavovací systém nabízí. K tomu tedy slouží právě displej validátoru s údaji a ikonami. V tomto díle seriálu jen popíšeme základní funkce ikon. Jejich podrobnější využití popíší následující díly tohoto seriálu.

Základní stav displeje vypadá tak, jak je zobrazeno na této straně. Z displeje tak lze vyčíst aktuální datum a přesný čas, stejně jako název zastávky, na které se právě vůz nachází, při jízdě pak je na displeji zobrazen název zastávky, která následuje.

V horní pravé části displeje pak údaje informují o evidenčním čísle vozu, ve kterém se cestující nachází, a rovněž o tarifním pásmu pro předplatní časové jízdenky.

Římská číslice II se znamínkem plus slouží k tomu, aby si ten, kdo má zakoupenou časovou předplatní jízdenku pro tarifní pásmo I (tedy pro území města Jihlavy), mohl snadno dokoupit elektronickou jízdenku do druhého tarifního pásma – tedy mimo území Jihlavy – do Malého a Velkého Beranova, Hybrálce, Smrčné a Štoků.

Ikona, na které je symbol muže, slouží k dokoupení elektronických jízdenek pro dospělé spolucestující. Pokud je třeba koupit jízdenku spolucestujícímu dítěti (6 – 15 let) nebo osobě důchodového věku (od 70 let), slouží k tomu piktogram se školákem a písmenem D. Pro zakoupení elektronické jízdenky pro psa anebo zavazadlo se nabízí ikona se zavazadlem a siluetou psa.

Pokud se stane, že by se cestující spletl a třeba navolil více spolucestujících, než chtěl, a transakci již JK potvrdil, může využít možnosti do 30 vteřin provedený úkon stornovat symbolem X.

Šipka v dolním levém rohu obrazovky slouží k okamžitému návratu do základní nabídky displeje, tedy takové, jaká je právě na tomto obrázku.

Informace o své JK, o poslední provedené transakci, o množství peněz v elektronické peněžence a podobně pak držitel JK získá, když se dotkne nápisu INFO.

Důležité je mít také na paměti, že obrazovka displeje reaguje na pouhý dotyk prstu. Není tedy třeba vynakládat žádné úsilí a na jednotlivé ikony na obrazovce silou tlačit. Stačí pouhý dotyk.

3.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Takto vypadala dopravní nehoda traktoru u Jersína.

Nevěnoval se řízení a s pluhem zavadil o strom

Během sobotního požáru haly nebyl nikdo zraněn

Jihlava – Škoda téměř patnáct milionu korun. To je výsledek sobotního požáru v hale jihlavské společnosti Kronospan, zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v jihlavské části Bedřichov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

To je kruté. O cenný bod přišla Vysočina v nastaveném čase

Jihlava - Nepříjemný pocit. Hořká pachuť zůstala v myslích jihlavských hráčů po domácím duelu s Viktorií Plzeň. Vysočina odehrála nejlepší zápas sezony a byla blízko senzaci. Po brance v nastaveném čase však všechny tři body za výhru 2:1 putovaly do Plzně.

Terénní vozy v září opět rozryjí pístovské mokřady

Jihlava – Během třetího víkendu v září se bude konat další ročník offroad akce na pomoc přírodě s názvem Pístovské mokřady. Závodníci budou soutěžit o vítězství v Mistrovství České republiky v offroad trialu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení