Blížící se volby budou střetem generací. Právě tento prvek se v takovéto výrazné míře objevuje ve volbách poprvé. V minulosti zůstávala mladá generace stranou dění, což jí generace starší nezřídka vyčítala.

Výraznější zapojení mladých do rozhodování o obsazení Poslanecké sněmovny může skončit paradoxně znovu mezigeneračním konfliktem. Začalo to televizní reklamou mladých herců Jiřího Mádla s Martou Issovou, pokračovalo předvolební prezentací nových stran zaměřených hlavně na mladou generaci a vrcholilo studentskými volbami nanečisto.

A to nemusí být všechno. „Výrazný mezigenerační střet byl novinkou letošních voleb. Člověk v tísni chtěl být se studentskými volbami strašně neutrální, jenže klip Mádl – Issová zapracoval jako katalyzátor této jakési války generací,“ potvrdil sociolog Daniel Hanzl.

Zájem mladých

Když mladí k volebním urnám ve větším počtu přijdou, mohou ziskem kandidujících stran zamíchat. Daniel Hanzl připouští, že by letos mohlo přijít mladých k volbám víc. „Já osobně z toho mám velkou radost, neboť si myslím, že opravdu nastal čas, aby se mladí zabývali politikou. Dosud ten veřejný prostor opravdu nekonzumovali, ale teď právě pomocí sociálních sítí začínají do tohoto prostoru vstupovat,“ uvedl Hanzl.

Zvýšený zájem mladých o volby a politiku vůbec může na druhé straně vyprovokovat ke změně chování i starší generace. „U starší generace ovšem ten prostor není tak velký, jejich volba je většinou zaměřena na oblast sociálních jistot,“ doplnil.

Sami mladí lidé připouštějí, že prvek mezigeneračního střetu letošní volby nesou. „Ano, starší volí komunisty, mladší třeba Stranu zelených, pravicové strany,“ řekl vysokoškolák Tomáš Göth, který ale sám chce volit Miloše Zemana.

Devatenáctiletá studentka Monika Nápravníková ale naopak střet generací v souvislosti s volbami nevidí. „Podle mě nezáleží na věku, sama se nakonec rozhodnu podle kampaní,“ reagovala.

Pohled starších

Starší voliči pochopitelně slovní útoky na svoji adresu zaznamenali. „Vadí mi před volbami zmínky o důchodcích. Mladší se tomu brání agresivitou, na mladou generaci působí tahle prezentace dost špatně,“ poznamenala Pavla Radová, předsedkyně jihlavské místní organizace Svazu důchodců ČR.

Bývalý jihlavský podnikatel a v současnosti už důchodce Čeněk Pekař připomenul jiný úhel pohledu. „Všechny strany slibují důchodcům velké výhody, ale nevidím, kde na to chtějí vzít peníze, protože není kde brát, stát má obrovský dluh,“ připomenul.