Zajímavým momentem letošních voleb na Vysočině byl velký podíl hlasů pro strany, které se nakonec nedostaly do Poslanecké sněmovny.

Po letech, kdy si stále větší část hlasů rozdělovaly dvě nejsilnější strany, se tentokrát trend výrazně otočil. Vposledních volbách získaly ČSSD a ODS dohromady sedmašedesát procent hlasů. V tomto hlasování velké strany získaly jen něco přes 40 procent hlasů a zbytek si rozdělily ostatní politické subjekty. Na Vysočině vedle TOP 09, KSČM a Věcí veřejných dokázaly překročit pět procent další dvě strany – KDU-ČSL a SPOZ. Těmto stranám se však nepodařilo takovýto výsledek udělat na celostátní úrovni, a vysoká podpora v kraji tak vyšla vniveč.

KDU-ČSL ztratila pět procent

Lidovci na Vysočině oproti minulým volbám ztratili téměř pět procent. Před čtyřmi lety volilo tuto stranu 33 587 voličů, což představovalo 12,16 procenta hlasů. Letos už to bylo pouze 20 110 voličů a 7,42 procent hlasujících. Důvody této ztráty vidí lídr této strany Jan Kasal v současném vedení strany. To podle něj zdiskreditovalo křesťanskodemokratickou politiku, která teď bude ve sněmovně chybět. „Cyril Svoboda se nechal na sjezdu zvolit hlasy lidí ze současné TOP 09, až na výjimky se obklopil lidmi slabšími než on a toto je důsledek,“ řekl Kasal, který po 20 letech opouští Poslaneckou sněmovnu.

Podobně zklamána byla nakonec i jednička na kandidátce Strany práv občanů - Zemanovci Jaromír Schling. Straně se totiž na Vysočině podařilo překonat pět procent hlasů, ale ani to by nakonec na poslanecký mandát v kraji nestačilo. „Na Vysočině jsme sice potřebovali na mandát aspoň devět procent, ale věřil jsem v celostátní úspěch,“ podotkl Schling.

Za hlasy miliony

Ani u jedné ze stran se ovšem celostátní úspěch nedostavil, a tak zůstanou bez poslaneckých mandátů.

Stát ovšem tyto politické subjekty, stejně jako Stranu zelených či Suverenitu, bez peněz nenechá. Za hlasy obdrží v letošních volbách Strana práv občanů - Zemanovci zhruba 22,6 milionu korun, KDU-ČSL skoro 23 milionů korun, Suverenita - blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu 19,2 milionu korun a Strana zelených skoro 12,8 milionu korun.

Navíc každý politický subjekt, který získá ve volbách tři procenta hlasů, dostane každoročně šest milionů korun. K tomu se připočte navíc 200 tisíc korun za každých dalších i započatých 0,1 procenta hlasů.

Tyto prostředky umožní stranám vyvíjet politickou činnost v mezivolebním období. Pro voliče to znamená, že pokud podpořili některou z těchto stran, pomohli jí přežít čas do dalších voleb.

MARCEL MORŽOL, ČTK