Každý to zná, leží si v klidu na zahradě pod slunečníkem. U hlavy se mu ozve bzukot. Člověk ve snaze dotěrného útočníka odehnat, máchne rukou. Vzápětí je bohatší o žihadlo. Bodnutí včel, vos či sršňů jsou bolestivá, pokud však hmyz píchne alergika, bývá bolest tím nejmenším problémem.

„Nejzávažnější reakcí na hmyzí jed je anafylaktický šok,“ řekla doktorka Iva Spurná z anesteziologicko resuscitačního oddělení v jihlavské nemocnici. Anafylaktický šok je velmi silná reakce na hmyzí jed, která se projevuje nevolností, třesavkou, zrychleným dýcháním a následně může člověk upadnout do bezvědomí.

Při jízdě autem hrozí nebezpečí

Pokud není postiženému včas poskytnuta pomoc, hrozí i smrt. Velmi nebezpečná situace pak nastává, přihodí-li se něco takového řidiči . „Časté jsou případy, kdy člověk řídil auto a otevřeným okénkem mu dovnitř vlétla vosa. Po bodnutí nastal šok a řidič upadl do bezvědomí. V takovém případě se auto samozřejmě zcela nekontrolovaně řítilo vpřed a člověk umřel na následky nehody,“ osvětlila nebezpečí této reakce Iva Spurná.

Ne všechny události musí nutně skončit tím nejhorším možným způsobem. „Na druhou stranu existují lidé, kterým ani bodnutí do hlavy příliš neublíží,“ řekla doktorka z alergologické poradny v Jihlavě Romana Kochrdová.

„Reakce na bodnutí hmyzem se u každého může projevit jinak, někomu nevadí ani poštípání sršněm a snese i několik žihadel, přecitlivělému jedinci však může způsobit potíže i jediné píchnutí,“ dodala Kochrdová.

I zdravý člověk by měl být opatrný

Pokud však zdravého člověka, který obvykle problémy nemá, píchne například vosa do krku, měl by vyhledat lékařskou pomoc, ačkoliv není alergik. V takovém případě totiž hrozí bezprostřední nebezpečí zadušení.

Letos zaznamenala doktorka alergických reakcí na hmyzí jed minimum, ale jak sama dodává je to nejspíše zatím sníženou aktivitou hmyzu. „Já sama jsem mnoho včel a vos ještě nezahlédla, vosy jsou nejaktivnější koncem léta,“ vysvětlila Romana Kochrdová.

V České republice jsou na hmyzí bodnutí alergická až tři procenta lidí. Těmto lidem se mohou stát nebezpečná nejen včelí či vosí bodnutí, ale rovněž píchnutí obyčejného komára. Mírnějšími reakcemi na hmyzí jed jsou různé bolestivé otoky či kopřivka.

Člověk může jen těžko předvídat, zda alergií na hmyzí bodnutí trpí, či ne. Proto bychom se měli snažit, abychom riziko poštípání omezili na minimum. Doporučuje se nejíst a nepít ve volné přírodě, neběhat naboso v trávě, nenosit příliš pestré oblečení, mít při jízdě autem zavřená okna a také se snažit omezit tělesnou námahu. Pocení totiž vosy přitahuje.