VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival Petra Dvorského uvede světoznámou španělskou sopranistku Montserrat Caballé

Vysočina -Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského odstartuje v Jaroměřicích nad Rokytnouv sobotu 7. srpna.

2.8.2010
SDÍLEJ:

Petr Dvorský (uprostřed)Foto: Foto: organizátor akce

Španělská sopranistka Montserrat Caballé zahájí spolu s Petrem Dvorským a jeho bratrem Jaroslavem letošní 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu v Jaroměřicích nad Rokytnou. O společných vystoupení s Montserrat Caballé nebo o Lazebníku sevillském jsme si povídali s jeho patronem a hostitelem v jedné osobě Petrem Dvorským.

Pane Dvorský, pamatujete si na první setkání s Montserrat Caballé?

Bylo to v roce 1975, když jsem byl studentem hlasového zdokonalování v milánské La Scale. Tehdy jsem se jí pouze představil. To je vše. Madam Caballé si to samozřejmě zpětně nemůže pamatovat.

A vaše první společné vystoupení?

To bylo mimořádně krásné. Bylo to v Miláně v kostele di San Marco v září 1985. Zpívali jsme Requiem Giuseppe Verdiho. Dirigoval Claudio Abbado a kromě Madam Caballé a mě ještě účinkovali Lucia Valentini-Terrani a Samuel Ramey. Byl to pro mě jeden z největších milánských zážitků, kromě účinkování v La Scale, protože se v tomto kostele jednalo o 111. reprízu Verdiho slavné mše za zemřelé.

S Montserrat Caballé jste vystupoval vícekrát, že?

Podruhé jsme společně koncertovali, coby duo, v Tokiu v roce 1997. Bylo to asi čtyři až pět koncertů.

Co vám z vystoupení s Montserrat Caballé utkvělo nejvíce v paměti?

Nezapomenutelný večer mám z Bratislavy ze Slovenského národního divadla z prosince 2000, což byl koncert pouze nás dvou. Nadšení bylo mimořádné. Koncert řídil mladý dirigent Rastislav Štúr. Když ho Madam Caballé uviděla, jak je celý rozrušený, zvolala: „Ó, jak je mladý a takový veselý!“ A navrhla mu na program velice těžkou árii, kterou určitě v životě neviděl a nedirigoval. Madam Caballé má nepředstavitelně krásná piana a samozřejmě koncert zazpívala skvěle. Mladý dirigent i orchestr hráli tak soustředěně, jakoby to bylo přímo na CD nahrávku. Po árii následoval obrovský aplaus. Madam Caballé vstala, dirigenta objala a povídá: „Ó, ten mě tak skvěle doprovázel, toho si budu brát na koncerty!“

To bylo vaše poslední setkání?

Ano, to bylo naše poslední setkání, takže jsme se vlastně už téměř deset let neviděli, a proto se na ni do Jaroměřic velmi těším. Pro festival je to velká pocta. Víte, vybudovat tento hudební svátek nebylo na začátku snadné. Potřebujete k tomu stabilní zázemí, které festival získal díky spolupráci s generálním partnerem. A samozřejmě hvězdná jména. Montserrat Caballé takovou hvězdou je.

Jaká je Montserrat Caballé v osobním životě?

Je nesmírně milá, ráda si povídá o čemkoliv, nejen o hudbě. Má velký přehled. Je to velmi vtipný člověk, který má radost ze života. Má neustále usměv na tváři…

Nahráváte mi na nějakou veselou příhodu z natáčení…

Pamatuji si, když jsme dělali koncerty v Japonsku v roce 1997, že byla po nějaké operaci, snad kyčelního kloubu. Přišla na jeviště a opírala se o francouzské hole a i já jsem šel takový celý rozlámaný, protože jsem těsně před koncertem v hotelu dostal japonskou masáž. Oba jsme šli na pódium jako dva starci, které přejela lokomotiva… Jak Madam Caballé přicházela před obecenstvo, smála se tak nahlas, že se i lidé v sále začali smát. Během koncertu jsme pak zpívali docela náročné árie, ale při duetu z Lehárovy operety Veselá vdova dala berle dirigentovi do ruky a my dva jsem spolu na pódiu tancovali.

V které operní roli si Montserrat Caballé vážíte nejvíce?

Byla největší interpretkou bel canta. Její belliniovské a donizzetiovské role jsou perly mezi hudebními nahrávkami, například Belliniho Norma. Někdo říká, že nejlepší je Maria Callas, ale mnozí odborníci tvrdí, že taková Norma, jakou byla Madam Caballé, se po ní ještě nenarodila. Je to tedy Diva assoluta, absolutní hvězda. Nebo Donizettiho Lucrezia Borgia. Nenapodobitelné bel canto! Ale později zpívala i dramatičtější repertoár. Byla skvělá jako Verdiho Traviata nebo Pucciniho Tosca.

Jak se díváte na její projekt Barcelona s Freddiem Mercurym?

Já si myslím, že by to Madam Caballé neudělala, kdyby Freddieho Mercuryho neobdivovala jako muzikanta a zpěváka. Na projekt s Freddiem Mercurym se vysloveně těšila a říkala si: „Proč ne? Takovou příležitost už v životě mít nebudu a ráda si to vyzkouším.“ Zkusila si to a zjistila, že jejich hlasy jdou dohromady a že to bude mít úžasný úspěch…

…a také mělo.

Ukázala se v jiném světle. Každý ji totiž znal jen jako operní divu a vlastně tímto projektem získala další fanoušky z oblasti populární hudby. Mnozí fandové Freddieho Mercuryho nevěděli, kam Madam Caballé zařadit. Znali ji jen díky Barceloně. Přitom je to taková operní hvězda, která se málokdy rodí.

Na závěrečném koncertě festivalu zazní průřez jednou z nejslavnějších oper vůbec, a to Rossiniho Lazebníkem sevillským. Na co se mohou posluchači těšit?

Publiku se určitě bude mimořádně líbit Ludovic Kendi jako Figaro. Je to menší vlasatý chlapec rumunsko-maďarského původu a zpívá naprosto excelentně. Má nádhernou barvu hlasu. Takovou jihoitalskou.

Máte čtyřletého vnuka. Myslíte, že z něho také bude tenorista?

To v této chvíli nevím, ale pro hudbu je nesmírně zapálený. Jeho máma, moje dcera, mu pouští CD nebo DVD s klavírními koncerty. On je z toho úplně hotový! Pustí hračky a jde poslouchat. Když ho jeho maminka vozí do školky, tak jí říká: „Chci to, tu muziku, silnou…,“ myslí tím Šostakoviče. U toho si pak taktuje a říká: „Ještě jednou!“

Autor: Redakce

2.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Vyboural se na cyklostezce

Luka nad Jihlavou – Mladý cyklista se dostatečně nevěnoval řízení svého jízdního kola a vyboural se na cyklostezce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení