Žádné město na Vysočině se nemůže pochlubit na zastrčeném plácku blízko centra lahůdkou pro turisty– rabínským domem a židovskou synagogou hned vedle.

Obyvatelé pětitisícové Polné po roce a půl výkopů, pokládání vodovodních a kanalizačních potrubí a dokončovacích pracích si teprve zvykají na novou dlažbu a osvětlení Karlova náměstí.

Podle polenského starosty Jindřicha Skočdopole změnilo Karlovo náměstí svoji tvář k nepoznání. „Do konce srpna osadíme lavičky a další mobiliář. Opravy náměstí některé místní obyvatele inspirovaly, a opravili si fasády domů,“ v kostce popsal změny starosta. Karlovo náměstí láká turisty.

Výpravy i rodiče s dětmi si rádi prohlédnou synagogu i zavřený, na cihly otlučený rabínský dům.

„Rabínský dům může turistům připadat jako vada na kráse, ale příští rok obnoví Federace židovských obcí práce na této památce,“ upřesnil Jindřich Skočdopole. Podle koordinátora projektu revitalizace židovských památek Jana Kindermanna patří Polná mezí desítku měst, která dostanou na židovské památky peníze z balíku asi 250 milionů korun.

Některým odborníkům i obyvatelům vadí moderní řešení zádlažby. „Pro židovský plácek, který měl dláždění z takzvaných kočičích hlav, je dnešní podoba vyumělkovaná a příliš dokonalá. Dokonalost setřela původní historický výraz náměstí,“ prohlásil odborník nepřející si uvést jméno. „Nejlépe se kritizuje hotová věc. My jsme také dávali připomínky. Do jaké míry je výsledek věrný předloze, to ať si určí každý sám, když už je rekonstrukce náměstí dokončená,“ uzavřel Jan Kindermann.

Rekonstrukce Karlova náměstí odstartovala loni začátkem dubna. Celkové náklady vyšplhaly na 26 milionů korun. Větší část uhradily dotace. Město Polná z rozpočtu zaplatí sedm milionů.