Do světa pronájmů a podnájmů městského majetku se rozhodl zavést pořádek jihlavský magistrát. Kvůli tokům peněz, které nejsou úplně průhledné, připravuje teď radnice dodatek ke smlouvě s fotbalovým klubem FC Vysočina.

Klub využívá městské sportovní areály v Jiráskově ulici a v ulici Na Stoupách v Jihlavě. Na základě stávající smlouvy může klub na částech areálu, které dále pronajímá, vydělávat. Podle magistrátu touto praxí získává neúměrně velké peníze ve srovnání s tím, kolik sám platí do městské pokladny.

Sazby srovnáme, říká primátor

Tento stav chce vedení města změnit. „Smlouvu s fotbalisty jsme nechali zauditovat,“ prohlásil primátor města Jaroslav Vymazal. „Největší rozpor nastal v tom, že město pronajímá areály FC Vysočina za určité peníze a klub má možnost podnajímat tato zařízení dál. Podnájmy jsou vyšší, než je nájem, který platí FC Vysočina městu, proto je potřeba smlouvu narovnat, aby byly příjmy souměřitelné,“ dodal první muž Jihlavy.

Představitelé FC Vysočina se k celé věci odmítli vyjádřit, přestože nejprve odpověď přislíbili. Jednání s městem budou teprve probíhat. „Nemáme podrobné informace, proto se k situaci zatím nechceme vyjadřovat,“ řekl mluvčí klubu Miroslav Fuks.

Jihlavští fotbalisté nejsou určitě vynálezci popsané praxe a rozhodně ne jediní, kdo si pronajímáním částí majetku, který jim nepatří, vylepšují vlastní rozpočet. Podobnou situaci řešili magistrátní úředníci například v souvislosti s pronájmem lyžařského areálu na Šacberku.

„Areál sjezdovky Šacberk jsme pronajímali za dva tisíce korun měsíčně. Tak velkou investici přitom nebylo možné za tak malé peníze pronajímat. Po sporech jsme nakonec pronájem zvedli asi na čtyři sta tisíc, což už odpovídá normě,“ připomněl jiný případ Vymazal.

Praxe většinou vypadá tak, že sportovní klub má v dlouhodobém pronájmu celý městský komplex za zlomek toho, co sám chce po provozovatelích, například stánků s občerstvením nebo restaurací v těchto komplexech.

A příklady by se našly i z dalších oblastí a nejen v Jihlavě. Pořadatelé městských slavností zažádají o zapůjčení městského prostranství s tím, že jde o kulturní akci s nevýdělečným posláním, ale sami si zde vybírají peníze od stánkařů, kteří přijedou zboží prodávat. „Na některých akcích je to zcela běžná praxe,“ uvedl jeden ze sezonních prodejců, který nechtěl uvádět svoje jméno.

JIŘÍ JÍRA, DANA DVOŘÁKOVÁ