Rozdíly ve snůšce se místo od místa liší podle počasí, které panovalo na jaře.

„V místech, kde bylo medu málo, je po něm hlad a tomu odpovídá cena. Loni na Vánoce už neměli včelaři na Třešťsku žádný med. Letos mám ještě dost tmavého, ale světlý už je pryč,“ připustil včera člen výboru třešťských včelařů Lubomír Boček.

Včelaři se naučili během uplynulých let svůj produkt stáčet do skleniček. Oproti několika desetikorunám od výkupců si dnes neváhají říci o stokorunu.

„Přímo od včelaře dostanete med od 80 do 120 korun podle kvality a jak si včelař stojí, ale na tržnici nebo někde v prodejně zaplatíte běžně 140 a víc korun,“ potvrdil předseda okresního výboru včelařů Havlíčkobrodska Jiří Sláma. Včelaření se věnuje dlouhé roky a s rodinou chová na 160 včelstev.

Včelaři na Jihlavsku si stěžovali, že jaro propršelo a světlého květového medu bylo málo. „Po špatném jaru přišlo teplo a vlhko. Tmavého medu bylo najednou dost, k tomu hodně malin. To nám vyrovnalo ztrátu na světlém medu,“ připomněl Lubomír Boček.

Také na Havlíčkobrodsku je o světlý med nouze. „Květového medu jsem měl letos nejméně za posledních dvacet let, ale tmavý med nám pomohl,“ potvrdil Jiří Sláma.