VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci přírody se snaží zachránit pastviny

Zašovice -Nejohroženější rostlinou je hořeček český. Mezi téměř vymizelé druhy patří také dřív běžná fialová orchidej vstavač kukačka.

19.11.2010
SDÍLEJ:

Ochránci přírody začali zachraňovat tradiční pastviny u Vladislavi na Třebíčsku.Foto: Český svaz ochránců přírody Kněžice

Ochránci přírody začali zachraňovat tradiční pastviny u Vladislavi na Třebíčsku. Na kamenitých stráních se vyskytují v rámci Vysočiny unikátní teplomilné druhy rostlin, motýlů a brouků.

Obnova pastvin je součástí nedávno zahájeného projektu na vyhledávání území s výjimečnou přírodní hodnotou v jihovýchodní části kraje, řekl ČTK Václav Křivan, vedoucí Centra ochrany přírody v Zašovicích. „Hledáme nové lokality nebo se vracíme k těm, o kterých víme, ale ještě jsme neměli sílu je řešit,“ řekl Křivan. U Vladislavi se nachází asi 15 hektarů starých pastvin, ochránci se díky souhlasu městyse začínají starat o dva hektary.

Zajímavá lokalita

Po botanickém a zoologickém zmapování stanoviště začínají vyjednávání se samosprávami a s vlastníky pozemků. „Snažíme se jim vysvětlit, že ta lokalita je nějakým způsobem zajímavá,“ přiblížil Křivan. Součástí osvěty jsou i exkurze a přednášky pro veřejnost.

Pak se ochránci snaží sehnat peníze nebo dobrovolníky na údržbu území, například na vykácení náletových dřevin, pasení nebo ruční kosení. Dvouletý projekt za více než 900 tisíc korun dotuje Státní fond životního prostředí.

Centrum ochrany přírody v Zašovicích navazuje na aktivity Českého svazu ochránců přírody v Kněžicích. Jedná se o odborné pracoviště, které se začíná zaměřovat i na zemědělství. Jeho součástí je statek se zázemím pro zvířata. Chov podle Křivana umožňuje zužitkovat trávu z ceněných lokalit. Ovčí stádo, které teď čítá kolem 30 kusů, také ochránci od loňska využívají ke spásání tradičních pastvin. „Letos se páslo sedm hektarů, příští rok by to už mohlo být asi deset. Stádo bychom chtěli postupně rozšířit, podle toho, jaký bude o pastvu zájem,“ doplnil Křivan. Návrat k pastvě je podle Křivana na starých pastvinách důležitý, protože řada rostlin a živočichů nesnáší kosení.

Nejohroženější rostlinou pastvin je na podzim kvetoucí hořeček český. „Je to rostlina, která byla pro Vysočinu typická, dneska ho zachraňujeme na posledních lokalitách,“ uvedl Křivan.

Mezi téměř vymizelé druhy patří také dřív běžná fialová orchidej vstavač kukačka.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)

Autor: ČTK

19.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru haly ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení