Darováním nepotřebných mobilů lidé v minulých týdnech na Jihlavsku podpořili děti z pěstounských a adoptivních rodin z kraje Vysočina. Během říjnové akce odevzdali dárci stovky mobilních telefonů.

Účast ve sbírce byla jednoduchá. Stačilo vložit telefon do obálky a bezplatně odeslat. „Dostali jsme do schránky obálku s informacemi o kampani. Zjistili jsme, že nám zrovna jeden funkční mobil přebývá. Tak jsme si s manželem řekli, že pomůžeme dobré věci,“ přiblížila Ivana Johnová z Třeště.

Děti z pěstounských a adoptivních rodin zanedlouho telefony objeví pod vánočním stromečkem. „Mobil je v tomto případě vhodný vánoční dárek, protože ne každá rodina si může dovolit dětem mobil koupit,“ uvedl předseda občanského sdružení Pěstounské rodiny kraje Vysočina Aleš Dietrich. „A navíc, dnešní doba je taková, že kdo nemá mobil, není pro ostatní dostatečně in,“ doplnil Dietrich.

Jedná se o tři sta funkčních, navíc použitelných mobilních telefonů. Na Vysočině je v současnosti 339 dětí různého věku v náhradní rodinné péči. Všechny tyto děti ale telefony nevyužijí, například protože jsou ještě malé. Některé z telefonů tak možná poputují i za hranice kraje.

Při kampani se na Vysočině podařilo vybrat téměř čtyři a půl tisíce mobilních telefonů. Kraj se do dlouhodobého projektu Věnuj mobil společnosti Asekol poprvé zapojil jako celek. Dříve s projektem spolupracovala hlavně jednotlivá města a instituce.

Výsledky kampaně zhodnotil regionální zástupce společnosti Asekol Pavel Peroutka. „Akci považujeme za úspěšnou. Odeslané mobily by pravděpodobně skončily v popelnici,“ konstatoval Peroutka.

Telefony, které nebylo možné dále používat, byly ekologicky zrecyklovány. Z jednoho mobilního telefonu může být dále využito až osmdesát procent surovin.

Podle Peroutky ze společnosti Asekol je mnohem levnější a šetrnější recyklovat drahé kovy z mobilních telefonů a dalších elektrozařízení, než je náročným způsobem těžit v přírodě. Z mobilních telefonů vybraných na Vysočině lze kupříkladu získat sedmdesát jedna kilogramů mědi, jeden a půl kilogramu stříbra a sto padesát jedna gramů zlata.

Recyklace navíc šetří životní prostředí a chrání přírodu před jedovatými látkami, jako je olovo, arsen nebo šestimocný chrom