VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Rohoznou si opět brousí zuby vládní jaderní odborníci

Rohozná - SÚRAO pokračuje v hledání vhodné lokality pro uložení vyhořelého jaderného odpadu.

1.12.2010
SDÍLEJ:

Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Rohozná na Jihlavsku se po období zdánlivého klidu stala znovu středem zájmu.

Vláda v minulých dnech oživila jednání o umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu, které se týká i Rohozné a okolí. V Praze se před týdnem konala dvě setkání související s problematikou budování jaderných úložišť v republice.

V úterý do boje vyrazili ekologičtí aktivisté a starostové z postižených obcí, kteří mají určité výhrady. Nelíbí se jim především způsob výběru lokality a rozhodování vlády, která nebere v potaz vyjádření lidí, kterých se to týká nejvíce.

Na největší nedostatky poukázala starostka Hojkova Milada Duchanová. „V místních referendech se vyjádřilo devadesát pět procent lidí proti budování úložiště, ale jejich názor nikdo kromě nás, zvolených zástupců, nechce respektovat,“ podotkla Duchanová. Referenda se konala zhruba před čtyřmi lety v Hojkově, Cejli, Milíčově a Dušejově.

Ve čtvrtek se pak v Praze uskutečnilo další setkání, kam byli přizváni zástupci státní správy, obcí, organizací a sdružení. Došlo k vytvoření pracovní skupiny, která má zlepšit a urychlit proces výběru konkrétní lokality. Hlavní cíle nově ustanovené pracovní skupiny mají vést k lepšímu dialogu mezi zúčastněnými stranami. Mají být zohledněny také připomínky samotných obcí. To však zpochybňuje hojkovská starostka. „Pro nás je vytvoření pracovní skupiny nepřijatelné, protože je v ní dvanáct lidí ze šesti lokalit. A to podle nás nestačí,“ přiblížila Duchanová. Uskupení kolem pracovní skupiny však vidí ve vývoji situace určitý posun k lepšímu.

„Nyní i ekologičtí aktivisté souhlasí s tím, že hlubinné uložiště je nejlepší řešení, jak skladovat jaderný odpad. Rozhodně s nimi souhlasím v tom, že je třeba hledat tu nejbezpečnější variantu,“ uvedl člen pracovní skupiny Zdeněk Dvořák z Dolní Cerekve.

Jedním z dalších témat, které má pomoci řešit pracovní skupina, je i otázka toho, jak se s vybudováním hlubinného úložiště pro jaderný odpad vyrovnají lidé z vybrané lokality.

Lokalita Hrádek, tedy Rohozná a okolí, je pro úložiště vhodná z důvodu stabilního geologického podloží. Žulový masiv se v tomto prostoru nemění a nehýbe podle geologického výzkumu už tisíce let.

V České republice jsou v současné době v provozu tři přípovrchová úložiště nízkoaktivního jaderného odpadu, úložiště v areálu jaderné elektrárny Dukovany, úložiště Richard u Litoměřic a úložiště Bratrství u Jáchymova na úpatí Krušných hor.

Na začátku listopadu byl odvolán ředitel SÚRAO, správy úložišť radioaktivních odpadů, Vítězslav Duda. Nahradil ho dosavadní vedoucí oddělení provozu úložišť Jiří Faltejsek.

Autor: Redakce

1.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Vysočina – Všech sedm zápasů fotbalového krajského přeboru se bude hrát až v neděli. Vše načne dopolední mač ve Stáji, zbytek je na programu odpoledne. A hodně sledované bude okresní derby dvou neporažených. Stoprocentní Humpolec totiž přivítá nováčka z Košetic, který také zvládl obě kola na výbornou. Domácí si budou dávat pozor na euforii soupeře, hostující trenér zase upozorňuje na skvělou fyzičku humpoleckých fotbalistů.

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení