Odchází poté, kdy se mu podařilo vybudovat krajské policejní ředitelství na Vysočině. Odchází ale také v době, kdy před vedením všech policejních útvarů v celé zemi stojí nutnost razantních ekonomických opatření.

Oznámení o vašem odchodu do civilu mnohé překvapilo a vyvolalo také celou řadu spekulací a otázek. Tou nejčastější otázkou bylo - proč?

Jsem si toho vědom, ale nehledejte v mém rozhodnutí žádné velké složitosti. Nebyly v tom žádné politické tlaky ani problémy jiného charakteru. Bylo to čistě mé osobní rozhodnutí, k němuž jsem v posledních několika měsících postupně dospěl. Jsem přesvědčený, že odcházím s pocitem, že se mi společně s mými nejbližšími kolegy v týmu podařilo vybudovat životaschopný útvar, a tím je Krajské ředitelství policie kraje Vysočina.

Tento útvar jste z pozice náměstka tehdejšího ředitele jihomoravské policejní správy obtížně a složitě budoval a poté jedenáct měsíců stál v jeho čele. Podařilo se naplnit a vybudovat všechno, co jste si kladl za cíl?

Tím nejdůležitějším cílem bylo, aby Vysočina měla od 1. ledna 2010 své vlastní krajské policejní ředitelství. V této souvislosti je nutné připomenout, že vznikly také některé nové policejní útvary.

Mám na mysli například odbor služby pořádkové policie, odbor služby dopravní policie, pohotovostní a eskortní oddělení, odbor obecné kriminální policie, který se specializuje na vyšetřování násilné a majetkové trestné činnosti, a odbor hospodářské kriminální policie zaměřený na odhalování hospodářské kriminality. Své pevné místo v systému zaujala zásahová jednotka, která je dislokovaná v Jaderné elektrárně Dukovany.

Jak zřízení a fungování krajského útvaru na Vysočině pocítili obyvatelé kraje?

Změnu pocítili samozřejmě také obyvatelé našeho kraje, neboť se zvýšil počet policistů v přímém výkonu služby. Zcela zásadní změny se dotkly frekventované dálnice D1. Tu v délce třiadevadesáti kilometrů střeží policisté z dnes početně největšího dálničního oddělení ve Velkém Beranově. Důležité je i to, že se nám podařilo vytvořit desetičlenný krizový tým, který má tři psychology. Členové tohoto týmu jsou připraveni pomáhat při vyjednávání s pachateli, ale také pomáhat obětem, jejich rodinám nebo účastníkům dopravních nehod.

Krajské ředitelství předáváte svému dosavadnímu zástupci – tedy jednomu z nejbližších lidí z týmu…

Tomu jsem velice rád, protože v osobě Miloše Trojánka získává celý tým krajského ředitelství policie zkušeného člověka, který stál při zrodu krajského útvaru a byl při každém zásadním rozhodování o jeho formování. Nyní už bude na něm a na jeho nejbližším týmu, jak naváže na uplynulých jedenáct měsíců.

Ale připusťme, že to váš nástupce nebude mít nijak jednoduché. Mám nyní na mysli návrh rozpočtu policie na příští rok, který je velmi restriktivní.

Ano, to je pravda. Rozpočtový rok 2011 bude mimořádně obtížný. Jestliže dostane krajské policejní ředitelství v našem kraji v příštím roce na provoz pouze sedmačtyřicet milionů korun oproti letošním pětadevadesáti milionům, tak je jasné, že se tyto úspory odrazí ve všech oblastech policejní činnosti. Výrazně šetřit se bude plošně na všech druzích výdajů. A musíme si uvědomit, že takto nastavený rozpočet se výrazně dotkne výkonu služby, tedy i veřejnosti. Ale tady je zapotřebí, aby někdo na centrální úrovni jasně řekl, které činnosti nebude policie ze zákona zabezpečovat, protože na to prostě nebude mít příští rok peníze. A náš kraj je na tom ve srovnání s ostatními vůbec nejhůře.

Jak to myslíte, že jsme na tom ve srovnání s ostatními nejhůře?

To je velice prosté, my nemáme žádné možnosti, kde bychom mohli ještě dál škrtat. Kraj jsme budovali s vědomím toho, že neplýtváme, a s vědomím maximálních úspor, takže nyní nemáme prostor pro nějaké další snižování počtu policistů nebo občanských zaměstnanců.

Mohu otevřeně říci, že některé kraje jsou na tom nesrovnatelně lépe, ale z centrální úrovně zatím chybí adekvátní porovnání a ubírá se všem. A na tyto škrty náš kraj výrazně doplácí. I přes zásadní omezení musí zůstat prioritou mého nástupce zajistit bezpečnost a veřejný pořádek na území kraje Vysočina. Podle mého mínění bude ale nemožné zajistit, aby úsporná opatření neměla dopad na přímý výkon základních policejních činností.

Prozradíte, co budete po odchodu ze služebního poměru dělat?

Lhal bych, kdybych řekl, že nemám v hlavě určité myšlenky týkající se možností svého dalšího uplatnění. Ale nechtěl bych to v tuto chvíli nějak konkretizovat. Nabídky na uplatnění přišly jak z veřejné správy, tak ze soukromého sektoru. Velice rád bych ale zůstal v určitém kontaktu s děním v resortu, s děním v našem kraji. Zatím nejsem úplně rozhodnut. Ale jedno vím zcela jistě - nedokázal bych najednou jen tak zahálet. I když od zítřka už budu mít ten svůj budík natažený se zvoněním na jinou dobu, než jsem byl po celá ta léta zvyklý.

DANA ČÍRTKOVÁ, mluvčí krajského policejního ředitelství