VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucnost partnerství s holandským Purmerendem je v současnosti nejistá

Jihlava – V Jihlavě v současnosti nevědí, zda budou do budoucna prohlubovat letité partnerské vztahy s nizozemským Purmerendem.

9.12.2010
SDÍLEJ:

Mezi vyučováním ve školách v Jihlavě a v partnerském městě Purmerendu je bezpočet rozdílů. O přestávkách tam ale děti zlobí stejně. Foto: Archiv pedagogického centra Vysočina

Příští rok v září totiž končí pětiletá partnerská smlouva a město Purmerend prý kvůli finančním problémům v partnerství pokračovat nechce.

Mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis byl v této otázce zdrženlivý. „Smlouva s partnerským městem Purmerendem je platná do září. Vedení města Purmerendu se změnilo asi před rokem, také Jihlava má nyní nové vedení, bude záležet na dohodě obou měst, zda partnerská smlouva bude pokračovat, či nikoliv,“ řekl k problému neurčitě Tulis.

Smyslem je předávat vzájemné zkušenosti

Smyslem partnerství je mimo jiné předávání zkušeností jak lidí z vedení měst a úřadů, tak mezi různými spolky, školami, ale třeba i firmami.

Poslední návštěva jihlavské radnice v Purmerendu se například zajímala o zkušenosti s protipovodňovými opatřeními. Partnerství mohou také využít školy a nejrůznější spolky. Pro návštěvníky byla lákadlem i možnost levného bydlení v Purmerendu. „Školy a spolky mohou navázat družby, na jejichž základě pak probíhají výměnné jazykové pobyty, společné tábory. Proběhlo také několik výstav umělců z partnerských měst v Jihlavě a naopak jihlavských umělců v partnerských městech, podobně to je s folklórními soubory. Rovněž sportovní kluby a sdružení pořádají například turnaje,“ vyjmenoval Tulis.

Zároveň dodává, že pro člověka, který nemá konkrétní zájem o „kontakt na druhé straně“, je efekt partnerství druhotný. Zkušenosti se ale mohou hodit při řešení obdobných témat a problémů. „Město podle vzoru svého partnerského města například převezme systém značení turistických nebo cyklistických tras, které pak veřejnost užívá. Případně se může jedno město druhým inspirovat, třeba ve zpracování odpadů,“ dodal mluvčí.

Ve Fondu pro partnerství má město přibližně sto tisíc korun. „Za rok si průměrně zažádá o příspěvek z fondu kolem deseti organizací, spolků a občanských sdružení,“ uzavřel mluvčí jihlavského magistrátu.

Jihlava má v současné době tři partnerská města. Vedle Purmerendu je to německý Heidenheim a Užhorod na Ukrajině.

Autor: Dana Křížková

9.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Vyboural se na cyklostezce

Luka nad Jihlavou – Mladý cyklista se dostatečně nevěnoval řízení svého jízdního kola a vyboural se na cyklostezce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení