VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Najít volné místo v jihlavské mateřince je stále velmi těžké

Jihlavsko - Jihlavská radnice chce ještě letos vytvořit sto nových míst ve stávajících školkách.

26.1.2011
SDÍLEJ:

Školky berou o zápisech útokem rodiče s dětmi.Foto: Stanislav Jelínek

Sotva se budoucí školáci úspěšně zapsali do prvních tříd, čeká mateřské školy na Jihlavsku nápor rodičů, kteří při zápisech svedou každoroční boj o uvolněná místa.

Zkušenosti s hledáním místa pro své dítě ve školce má i Pavla Dvořáková. „Konečně snad letos umístím dceru do školky. Bude jí pět, tak u zápisu určitě uspějeme. Bude z ní už předškolačka, tak jí musejí do školky vzít,“ vysvětlila Dvořáková.

V Jihlavě se potýkají s nedostatečnou kapacitou mateřských škol už několik let. „Do školek v Jihlavě jsme nemohli vzít asi tři sta padesát dětí. Město pro letošek plánuje zvýšit kapacity mateřských škol o sto míst. Počítá se s vybudováním nástaveb vybraných školek,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Padesát míst tak přibude v Antonínově Dole, kde počítají s vytvořením dvou nových tříd mateřské školy. Dalších padesát míst vznikne v Mateřské škole Jarní. V příštím roce mají v Jihlavě v plánu rozšířit o padesát míst Mateřskou školu Resslova.

Staré školky jsou levnější než nová

Původně město chtělo postavit novou mateřinku. Nakonec se ale radní rozhodli jít cestou nadstaveb stávajících mateřských škol. Školky tak využijí fungujícího zázemí škol, jako jsou kuchyně, kotelny, sportovní areály a podobně. Město ušetří například na dovozu stravy a na nových přípojkách energií. Zároveň se stávající budovy opraví a projdou celkovou renovací.

Od roku 2005 se jihlavské radnici podařilo zvýšit kapacity mateřských škol o čtyři sta deset míst. Jihlavu v posledních letech ovládl babyboom, ale ten se v současnosti zastavil. „V příštích třech letech budou počty dětí zřejmě stagnovat. Město se nesnaží vytvořit takové množství míst, aby byly stoprocentně pokryty požadavky. Školky nejsou vždycky využity na sto procent. Za několik málo let by se totiž neuvážlivé investice desítek milionů korun ukázaly jako nevyužité,“ přiblížil mluvčí Tulis.

V některých případech však podle magistrátu ani sami rodiče nevědí, co chtějí. Často je pro ně dost komplikované dopravit své dítě do vzdálenější školky. „Přibližně před čtrnácti dny jsme nabídli rodičům tři volná místa ve školce v Heleníně. Na naši nabídku kývli pouze rodiče jednoho dítěte,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavské radnice Tomáš Koukal .

V Telči se vejdou všechny děti

Umístit všechny děti se zatím daří v mateřské škole v Telči. „Děti v této chvíli neodmítáme. V současnosti školku navštěvuje dvě stě šest dětí z Telče a okolí a mohli bychom v krajním případě přijmout ještě dalších šest dětí,“ informovala ředitelka Mateřské školy Komenského v Telči Blanka Hauzarová.

Autor: Jakub Zeman

26.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Hrošík je jedním z nováčků během tohoto léta v jihlavské zoologické zahradě.

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Jednou mě donutili, abych poslal telegram Pavlu Dobešovi, ať nejezdí

Telč – Další ročník oblíbeného festivalu Prázdniny v Telči je již minulostí. Jak vznikl, které hudební hvězdy se ukázaly na prvním ročníku, co byla soutěž O starou Belu, které těžkosti museli organizátoři akce rozdýchat a co se chystá na příští rok. To všechno prozradil Milan Medvěd Kolář, který je duší celého festivalu.

Nejlepší skatebordisté se opět utkají u řeky Jihlavy

Jihlava – Nejlepší skateboardisté z celé České republiky se představí během soboty 19. srpna v areálu Český mlýn v Jihlavě. Poprvé se zde totiž koná nejvyšší série skateboardových závodů v České republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení