VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihlavská kardiologie pořídila nové přístroje

Jihlava – Kardiovaskulární centrum Nemocnice Jihlava získalo s využitím evropské dotace více než čtyři desítky nových přístrojů.

21.3.2011
SDÍLEJ:

Kardiovaskulární centrum Nemocnice Jihlava má nové přístroje.Foto: DENÍK/ Dana Dvořáková

Měly by pomoci zlepšit péči o pacienty se srdečním selháním, s poruchami srdečního rytmu a s ischemickou chorobou srdeční. Nové přístroje už jsou v provozu. Zpřesní diagnostiku a monitorování pacientů na jednotce intenzivní péče i na standardním oddělení, u〜vedl primář kardiologického oddělení Zdeněk Klimsa.

Náklady na modernizaci a obnovu přístrojového vybavení kardiovaskulárního centra dosáhly 60 milionů korun. Projekt z 85 procent spolufinancovala EU. „Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnice zajistil předfinancování projektu i spoluúčast,“ uvedl technický náměstek ředitele nemocnice Alexander Filip.

Jedním z nejdůležitějších nových přístrojů je Angio CT 128, který umožňuje diagnostiku koronárních anomálií. S přístrojem je možné vyšetřovat pacienty trpící bolestmi na hrudníku, u nichž je nejednoznačný elektrokardiograf nebo nelze provést zátěžový test. CT angiograf je velmi důležitý také v diagnostice plicních embolií. Stávající magnetická rezonance byla díky projektu rozšířena o software pro kardiovaskulární program centra. Společně s CT umožňuje magnetická rezonance nahradit invazivní vyšetření srdce a koronárních tepen. Přístrojové vybavení je teď podle Klimsy plně srovnatelné s ostatními kardiovaskulárními centry v Česku.

Nemocnice Jihlava je od začátku roku 2010 specializovaným kardiovaskulárním centrem druhého stupně. Podobných center je v Česku šest, síť kardiovaskulárních pracovišť doplňuje jedenáct komplexních center, která mohou provádět i kardiochirurgii.

Kardiovaskulární péče je v Jihlavě zajištěna spoluprací kardiologického oddělení nemocnice a soukromého subjektu Kardiocentrum Vysočina CZ. „Pacienti potřebující katetrizační vyšetření jsou ošetřeni v kardiocentru, následná péče probíhá na kardiologickém oddělení,“ uvedl ředitel nemocnice Lukáš Velev. Loni bylo na oddělení hospitalizováno přes 3 100 pacientů. Diagnostické výkony byly podle Klimsy provedeny u 2 400 pacientů, s akutním infarktem bylo ošetřeno 280 pacientů.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)

Autor: ČTK

21.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Téměř třicítka věřitelů? I to řeší v jihlavské poradně

Ilustrační foto

Češi a Němci poznávají v Jihlavě společnou historii

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Vysočina - Tomu se říká pech. Měl být jedním z hlavních favoritů na titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii, místo toho bude judista Lukáš Krpálek s největší pravděpodobností léčit zraněný kotník na levé noze. Jak přiznal během autogramiády v Hranicích, kde měl s reprezentací absolvovat soustředění, pravděpodobnost, že stihne světový šampionát v Budapešti, je mizivá.

Radim Uzel popovídá o sexuálních problémech

Jihlava – V polovině září se na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) uskuteční 29. konference o sexuálním a reprodukčním zdraví. V rámci programu představí svůj příspěvek i známý sexuolog Radim Uzel a další odborníci. Konference je určena jak zdravotníkům, tak odborné i laické veřejnosti. Přihlášení je možné do 12. září. Akce se koná o týden později, v úterý 19. září od 9 hodin.

Nejchutnější mrkvánek vyberou na Mrkvancobraní

Polná – Novou tradici se snaží zavést v Polné na Jihlavsku, která je proslulá mrkvovými buchtami nazývanými mrkvánky nebo mrkvance. A právě o nejlepší takové moučníky se bude druhým rokem soutěžit tuto sobotu 19. srpna na festivalu Mrkvancobraní. Hlavním bodem festivalu bude soutěž o nejchutnější pokrm a ve dvě hodiny odpoledne začne také doprovodný program.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení