VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihlavská kardiologie pořídila nové přístroje

Jihlava – Kardiovaskulární centrum Nemocnice Jihlava získalo s využitím evropské dotace více než čtyři desítky nových přístrojů.

21.3.2011
SDÍLEJ:

Kardiovaskulární centrum Nemocnice Jihlava má nové přístroje.Foto: DENÍK/ Dana Dvořáková

Měly by pomoci zlepšit péči o pacienty se srdečním selháním, s poruchami srdečního rytmu a s ischemickou chorobou srdeční. Nové přístroje už jsou v provozu. Zpřesní diagnostiku a monitorování pacientů na jednotce intenzivní péče i na standardním oddělení, u〜vedl primář kardiologického oddělení Zdeněk Klimsa.

Náklady na modernizaci a obnovu přístrojového vybavení kardiovaskulárního centra dosáhly 60 milionů korun. Projekt z 85 procent spolufinancovala EU. „Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnice zajistil předfinancování projektu i spoluúčast,“ uvedl technický náměstek ředitele nemocnice Alexander Filip.

Jedním z nejdůležitějších nových přístrojů je Angio CT 128, který umožňuje diagnostiku koronárních anomálií. S přístrojem je možné vyšetřovat pacienty trpící bolestmi na hrudníku, u nichž je nejednoznačný elektrokardiograf nebo nelze provést zátěžový test. CT angiograf je velmi důležitý také v diagnostice plicních embolií. Stávající magnetická rezonance byla díky projektu rozšířena o software pro kardiovaskulární program centra. Společně s CT umožňuje magnetická rezonance nahradit invazivní vyšetření srdce a koronárních tepen. Přístrojové vybavení je teď podle Klimsy plně srovnatelné s ostatními kardiovaskulárními centry v Česku.

Nemocnice Jihlava je od začátku roku 2010 specializovaným kardiovaskulárním centrem druhého stupně. Podobných center je v Česku šest, síť kardiovaskulárních pracovišť doplňuje jedenáct komplexních center, která mohou provádět i kardiochirurgii.

Kardiovaskulární péče je v Jihlavě zajištěna spoluprací kardiologického oddělení nemocnice a soukromého subjektu Kardiocentrum Vysočina CZ. „Pacienti potřebující katetrizační vyšetření jsou ošetřeni v kardiocentru, následná péče probíhá na kardiologickém oddělení,“ uvedl ředitel nemocnice Lukáš Velev. Loni bylo na oddělení hospitalizováno přes 3 100 pacientů. Diagnostické výkony byly podle Klimsy provedeny u 2 400 pacientů, s akutním infarktem bylo ošetřeno 280 pacientů.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)

Autor: ČTK

21.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hnojte popelem

První dva góly FC Vysočina v duelu proti Zbrojovce Brno vstřelili Lukáš Zoubele (vlevo v modrém) a Jakub Fulnek. Jihlavští nakonec v derby zvítězili jasně 3:0.

Zoubele odstřelil svůj bývalý klub. Stále žijeme, těší záložníka Vysočiny

Fiala: Vyzýváme Sobotku, aby jednal. Čas má do pondělí

Jihlava, Praha – Předseda ODS Petr Fiala se na tiskové konferenci ODS v Jihlavě, na které byla představena první pětice kandidátu do voleb do Poslanecké sněmovny, vyjádřil k aktuální situaci na české politické scéně. Vyzval předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) k tomu, aby už dále nezavíral oči před podezřeními, která se dlouhodobě vznáší nad ministrem financí Andrejem Babišem (ANO 2011).

Vysočinská ODS zná první pětici do voleb

Vysočina - Nominační konference ODS v Jihlavě, která se uskutečnila v sobotu 29. dubna, odhalila první pětici kandidátů do voleb do Poslanecké sněmovny. Ty se mají uskutečnit letos na podzim.

Děti z Erka uklízely Jihlavu

Jihlava – Ulice krajského města v rámci akce Čistá Vysočina uklízely také děti z jihlavského nízkoprahového zařízení Erko. Odpadky posbíraly v místech, kterými denně prochází a pravidelně si v nich hrají.

Napadení mezi rybáři v Ledči, jeden druhého hodil do řeky

Ledeč nad Sázavou - Jako „tiší blázni" se rozhodně nechovali dva rybáři, kteří na sebe narazili v pondělí 24. dubna na břehu řeky Sázavy v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies