VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihlavská kardiologie pořídila nové přístroje

Jihlava – Kardiovaskulární centrum Nemocnice Jihlava získalo s využitím evropské dotace více než čtyři desítky nových přístrojů.

21.3.2011
SDÍLEJ:

Kardiovaskulární centrum Nemocnice Jihlava má nové přístroje.Foto: DENÍK/ Dana Dvořáková

Měly by pomoci zlepšit péči o pacienty se srdečním selháním, s poruchami srdečního rytmu a s ischemickou chorobou srdeční. Nové přístroje už jsou v provozu. Zpřesní diagnostiku a monitorování pacientů na jednotce intenzivní péče i na standardním oddělení, u〜vedl primář kardiologického oddělení Zdeněk Klimsa.

Náklady na modernizaci a obnovu přístrojového vybavení kardiovaskulárního centra dosáhly 60 milionů korun. Projekt z 85 procent spolufinancovala EU. „Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnice zajistil předfinancování projektu i spoluúčast,“ uvedl technický náměstek ředitele nemocnice Alexander Filip.

Jedním z nejdůležitějších nových přístrojů je Angio CT 128, který umožňuje diagnostiku koronárních anomálií. S přístrojem je možné vyšetřovat pacienty trpící bolestmi na hrudníku, u nichž je nejednoznačný elektrokardiograf nebo nelze provést zátěžový test. CT angiograf je velmi důležitý také v diagnostice plicních embolií. Stávající magnetická rezonance byla díky projektu rozšířena o software pro kardiovaskulární program centra. Společně s CT umožňuje magnetická rezonance nahradit invazivní vyšetření srdce a koronárních tepen. Přístrojové vybavení je teď podle Klimsy plně srovnatelné s ostatními kardiovaskulárními centry v Česku.

Nemocnice Jihlava je od začátku roku 2010 specializovaným kardiovaskulárním centrem druhého stupně. Podobných center je v Česku šest, síť kardiovaskulárních pracovišť doplňuje jedenáct komplexních center, která mohou provádět i kardiochirurgii.

Kardiovaskulární péče je v Jihlavě zajištěna spoluprací kardiologického oddělení nemocnice a soukromého subjektu Kardiocentrum Vysočina CZ. „Pacienti potřebující katetrizační vyšetření jsou ošetřeni v kardiocentru, následná péče probíhá na kardiologickém oddělení,“ uvedl ředitel nemocnice Lukáš Velev. Loni bylo na oddělení hospitalizováno přes 3 100 pacientů. Diagnostické výkony byly podle Klimsy provedeny u 2 400 pacientů, s akutním infarktem bylo ošetřeno 280 pacientů.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)

Autor: ČTK

21.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustraní foto.

Krátce po propuštění z vězení kradl v obchodech i v baru

Miroslav Kalousek ve sněmovně.
DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Vstupenky na baráž budou nejlevnější v balíčku na všechny zápasy

Jihlava – Poučili se z loňska. Druhá účast v baráži za sebou přinese i výhodu pro příznivce Dukly. Po kritické bouři v minulém roce, kterou zapříčinila výše vstupného na barážová klání, budou letos vstupenky finančně dostupnější.

Provozovatel kiosku skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná – Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Zastavte průzkumy kvůli úložišti, žádají Sobotku

Vysočina – Starostové a obyvatelé obcí vyzývají premiéra Bohuslava Sobotku, aby zastavil průzkumy kvůli úložišti radioaktivního odpadu. Mezi zapojenými obcemi jsou i ty, do kterých zasahuje lokalita Hrádek pod Čeřínkem. Jde například o Hojkov či Cejli.

Miminka ze čtvrtého březnového týdne

Fotografie miminek z jihlavské porodnice, které vyšly v Jihlavském deníku 25. března 2017.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies