VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženám u nás asi chybí pravá mužská ješitnost

Jihlava -Mistrovství republiky ve stromolezení je za dveřmi. Předseda šampionátu Jan Svárovský vysvětlil, proč je dobré vzít s sebou do parku deku, i to, proč na startu chybí ženy.

17.8.2011
SDÍLEJ:

Jan SvárovskýFoto: DENÍK/ Dana Dvořáková

Už tuto neděli ovládnou Smetanovy sady v Jihlavě stromolezci. Pětadvacet borců změří síly v pěti disciplínách, jejichž smyslem bude co nejrychleji splnit úkoly v korunách stromu a přitom mu neublížit. O chystaném 11. Mistrovství ČR ve stromolezení a práci arboristy Deník hovořil s předsedou blížícího se Mistrovství České republiky ve stromolezení a odborníkem na slovo vzatým Janem Svárovským.

Když se řekne stromolezení, vybaví se mi dětství a zdolávání stromův třešňových alejích. Na Vysočině se tato disciplína objeví vůbec poprvé. O co tedy vlastně při stromolezeckých závodech jde?

Stromolezecké závody jsou trochu zavádějící označení, protože se ve skutečnosti jedná o zrychlenou simulaci každodenní práce stromolezce v korunách stromu. Celkem musí každý účastník zdolat pět disciplín základního kola, které jsou spjaté s prací arboristy. Tři nejlepší pak postupují do finálové disciplíny, kde musí na nezajištěném stromě v časovém limitu stihnout vylézt na pět míst.

Která z pěti disciplín bude pastvou pro divákovo oko?

Velice atraktivní bývají časové disciplíny, kdy se závodníci snaží co nejrychleji zdolat zadaný úkol. V tomto ohledu vede jištěný šplh, který se podobá šplhání na laně ve školním tělocviku. Stromolezec musí co nejrychleji zdolat výšku patnácti metrů. Těm nejlepším se to daří dávat kolem sedmnácti vteřin, dosavadní světový rekord má hodnotu kolem třinácti vteřin.

Kdo jsou účastníci této stromolezecké podívané? Jaké potřebují vybavení?

Závodníci jsou profesionální arboristé, kteří pravidelně pracují a ošetřují stromy v parcích. Mezi základní výbavu patří statické lano a speciální stromolezecký úvaz, který je na rozdíl od toho horolezeckého daleko masivnější, protože na něm opravdu několik hodin denně sedíme. A pak samozřejmě velké množství karabin a nářadí jako pily na dlouhé násadě a motorové pily. V praxi jde o to, abychom strom ošetřili a ne si na něm pouze zalezli.

Řeší pravidla závodů situace,když závodník stromu ublíží?

To je jedna z věcí, kterou při závodech velice pečlivě sledujeme. Za každou zlomenou větev od závodníka následuje penalizace, která může vést až k jeho vyloučení ze soutěže.

Smyslem akce je zpopularizovat práci arboristy. Já to tedy chápu ještě jako takovou výměnu zkušeností mezi účastníky.

Je to tak, při závodech panuje opravdu přátelská atmosféra, jednotliví závodníci si fandí a navzájem pomáhají. Jedním úhlem pohledu je prezentovat veřejnosti, co děláme a jak to děláme. O stromy se totiž mají starat odborníci a ne někdo, kdo si zrovna pořídil motorovou pilu.

A ten druhý úhel pohledu?

Závody vznikly v roce 1976 v Americe jako prevence proti zraněním. Tehdy byl zvyšující se počet úrazů po pádech ze stromů tím, co tehdy stromolezce nejvíce pálilo. Do té doby si firmy držely své know-how, ale protože případů přibývalo, tak se některé z nich dohodly, že budou navzájem prezentovat, jak zachraňovat zraněné.

Záchrana zraněného je tedy na závodech také jako cvičiště krizových situací. Jak to probíhá?

V osmimetrové výšce je zavěšená figurína a úkolem závodníka je pro ni vylézt, sundat a zavolat záchrannou službu. Pravidelně absolvujeme kurzy první pomoci a musíme být schopní svého zraněného kolegu dostat ze stromu. Záchranná služba a hasiči se totiž na některá místa v korunách stromů sami nedostanou.

Vraťme se k samotnému mistrovství. Existuje nějaký český Lance Armstrong stromolezení, kterého Jihlava bude moci vidět v akci?

Do Jihlavy přijedou čtyřnásobní mistři České republiky Jiří Kořínek a Tomáš Gut, kteří výborně reprezentují i na mezinárodní úrovni. Tomáš Gut obsadil letos sedmé místo na Mistrovství Evropy ve Vídni. Rozhodně se bude na co dívat.

A co nějaké ženy?

Určitě kdyby nějaká žena chtěla, tak možnost má. Ve světě se pravidelně účastní, ale u nás jich tolik není. Vysvětluji si to tím, že ženy nemají potřebu závodit. Chybí jim mužská ješitnost. (smích)

Co říct na závěr? Takže si lidé mohou do sadů vzít deky a pozorovat dění v korunách vleže?

Určitě, přeci jenom dívat se celý den nahoru do korun stromů může způsobit bolesti krční páteře. (smích)

JANA KODYSOVÁ

17.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad krajským městem se budou brzy cvičit vojáci

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Jednou mě donutili, abych poslal telegram Pavlu Dobešovi, ať nejezdí

Telč – Další ročník oblíbeného festivalu Prázdniny v Telči je již minulostí. Jak vznikl, které hudební hvězdy se ukázaly na prvním ročníku, co byla soutěž O starou Belu, které těžkosti museli organizátoři akce rozdýchat a co se chystá na příští rok. To všechno prozradil Milan Medvěd Kolář, který je duší celého festivalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení