Cena osm korun za vajíčko v jihlavském supermarketu Veroniku Krejčovou tak vyděsila, že si řekla: „A dost, postavím si kurník a budu chovat slepice!“ Na svém dvoře v Kosově tedy stlouká kurník.

„Práci mi nyní překazilo počasí, ale kurník už je skoro hotový. Pak si pořídím pár slepic a bude mi jedno, kolik vajíčka stojí. Myslím, že jejich chov nebude tak náročný,“ řekla Krejčová.

A rozhodně není jediná, které zvýšení ceny vajec vadí. Stejně jako ona si mnoho dalších lidí zakládá kurník nebo pořizuje více slepic.

Jihlavskému prodejci nosnic Liboru Barákovi vzrostly objednávky dvojnásobně. Zatímco před zdražením po celé republice za den rozvezl 250 slepic, dnes jich je 500. „V minulých letech lidé spíš čekali, až bude tepleji, a slepice nakupovali až kolem května. Letos jsme zaznamenali, že je chtějí hned,“ upřesnil Barák.

Slepice prodává od sta do sto osmdesáti korun za kus. Záleží, jak je slepice stará. „Osmnáctitýdenní slepice by měla začít na dvorku snášet za tři týdny. Ty mladší, dvanáctitýdenní se musejí doma ještě dva měsíce opečovávat,“ upřesnil Barák.

Ten má zákazníky dvojího druhu. „Jsou to staří lidé na vesnici, kteří chovají slepice už léta, a potom máme mladé lidi, kteří se přestěhovali z města na venkov a slepice si pořizují na zahrádky,“ dodal prodejce.

Marie Dvořáková z Dvorců poblíž Jihlavy slepice chová už třicet let. „Náklady mám minimální. Slepičky se mi díky vajíčkům určitě vyplatí. Snesou jich čtyři až pět denně. Ty v supermarketech určitě nejsou ani tak kvalitní. Vím, čím je krmím. Ráno dostávají brambory se šrotem a vitamíny a odpoledne pšenici se směsí,“ prozradila Dvořáková.

Ta chová celkem sedm slepic. Pro vajíčka si k ní jezdí celá rodina. „Dětem s vnoučaty vždycky nějaká vajíčka dám, jsou rády, že je nemusejí kupovat. Budu je držet, dokud to půjde. Je to pro mě i radost, nasbírat si svoje vajíčka,“ dodala hospodyně.

Také podle Libora Baráka je starost o slepice minimální. Základem dobrého snášení je ale kvalitní krmení. „Na začátek je potřeba, aby si chovatelé nakoupili krmnou směs a pak slepice převedli na klasické statkové krmení. Žádný jiný náklad na slepice není. Navíc když mají pěkný výběh a mohou si zobat trávu a sbírat broučky, tak je to ideální,“ dodal Barák.

Podle něj však všechny drůbežárny v republice na zvýšení cen vajec hladově čekaly. „Dneska stojí vejce klidně i sedm korun, ale za první republiky stálo korunu, za války stálo korunu a do nedávné doby stálo taky korunu. Přitom všechny náklady se od roku 1989 desetkrát zvýšily, například cena nafty. To, že ceny vajec zůstávaly pořád stejné, bylo pro drůbežárny vysoce likvidační,“ vyjádřil se prodejce nosnic. Lidé si od něj kupují slepice od pěti do dvaceti kusů.