VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o uran sílí. Ministr Mládek vidí v aktivitě starostů kampaň

Brzkov – Na jedné straně stojí starostové obcí na Polensku, které zastupuje právník Luboš Kliment. Na druhé straně Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a státní podnik DIAMO.

15.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Mezi oběma stranami se naplno rozhořel spor v otázce budoucí těžby uranu u Brzkova.

Zástupci obcí Polná, Přibyslav, Brzkov a Věžnice se sešli v závěru minulého týdne, aby varovali před arbitráží za desítky miliard. Jde o to, že už před pěti lety podala na Ministerstvo životního prostředí (MŽP) žádost o stanovení průzkumného území Brzkov australsko-česká firma Urania Mining. Loni v listopadu začal podnikat kroky k případné těžbě také státní podnik Diamo. Tenvšak podle právního zástupce Luboše Klimenta měl přeskočit několik kroků, a nepostupoval podle něj v souladu s horním právem. Obce se podivují, že ministerstvo dosud nesdělilo, že není jediným zájemcem, který chce otevřít těžbu uranu u Brzkova. A varují, že si tím stát zadělává na mezinárodní arbitráž.

Nyní se ovšem obcím ozval sám ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Označil těžbu u Brzkova za ekonomický nesmysl a obořil se na obce, že vedou štvavou kampaň.

„To je neuvěřitelné. Ministr Mládek aktivity starostů proti těžbě uranu u Brzkova považuje za účelovou kampaň a je jí zhnusen. Označuje těžbu za ekonomický nesmysl. Přitom to byl on, kdo přinesl na Vánoce 2014 na vládu plán, podle kterého začalo DIAMO připravovat těžbu u Brzkova," říká starosta Brzkova Aleš Bořil.

Podle mluvčího Ministerstva průmyslu a obchodu Františka Kotrby však naopak právník Luboš Kliment, který dotčené obce zastupuje, šíří zkreslené informace. Žádná arbitráž podle něj státu nehrozí.

„MPO ani DIAMO nemají povinnost informovat veřejnost o žadatelích o stanovení průzkumného území, ani takovými informacemi nedisponují. Z těchto důvodů ani nemohou informovat, kdo si takovou žádost podal. Těmito informacemi disponuje Ministerstvo životního prostředí a je pouze na něm, komu takové informace podá," řekl mluvčí Kotrba s tím, že právník Kliment podává ve své tiskové zprávě zcela zkreslující informaci, že pokud bude DIAMO se svým návrhem na rozšíření chráněného ložiskového území (dále jenom CHLÚ) úspěšný, může být dán základ pro obří mezinárodní těžařskou arbitráž.

Podle MPO rovněž není pravda, že by přeskočilo několik kroků při žádání o rozšíření CHLÚ. Zástupce obcí Kliment totiž upozorňoval, že nebyly provedeny geologické průzkumy, které CHLÚ předchází. Kotrba z MPO však uvedl, že v letech 1976 — 1990 probíhaly na lokalitě Brzkov a v jeho okolí průzkumné práce, jež poskytly dostatečné informace o surovinovém potenciálu dané lokality. Podle MPO získává DIAMO všechny dokumenty v souladu s platnou legislativou.

Dále se ministerstvo snaží situaci uklidňovat tím, že zahájení těžby se v současné době neplánuje z důvodu její ekonomické nevýhodnosti. Podle právníka dotčených obcí Luboše Klimenta jde však ze strany ministerstva průmyslu o běžný zastírací manévr. „V současné době běží již takzvaná EIA, což je vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Podnik Diamo podniká kroky k tomu, aby těžba v Brzkově byla v budoucnu zahájena, na což my samozřejmě budeme reagovat," sdělil Kliment.

Autor: Jana Kodysová, Štěpánka Saadouni

15.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Takto vypadala dopravní nehoda traktoru u Jersína.

Nevěnoval se řízení a s pluhem zavadil o strom

Během sobotního požáru haly nebyl nikdo zraněn

Jihlava – Škoda téměř patnáct milionu korun. To je výsledek sobotního požáru v hale jihlavské společnosti Kronospan, zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v jihlavské části Bedřichov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

To je kruté. O cenný bod přišla Vysočina v nastaveném čase

Jihlava - Nepříjemný pocit. Hořká pachuť zůstala v myslích jihlavských hráčů po domácím duelu s Viktorií Plzeň. Vysočina odehrála nejlepší zápas sezony a byla blízko senzaci. Po brance v nastaveném čase však všechny tři body za výhru 2:1 putovaly do Plzně.

Terénní vozy v září opět rozryjí pístovské mokřady

Jihlava – Během třetího víkendu v září se bude konat další ročník offroad akce na pomoc přírodě s názvem Pístovské mokřady. Závodníci budou soutěžit o vítězství v Mistrovství České republiky v offroad trialu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení