VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti prožily svoji první hřbitovní výpravu

Jihlava - Žáci dvou pátých tříd jedné z jihlavských škol se zpočátku necítili mezi kříži ve své kůži, za chvíli se ale vyptávali a Vilém Wodák odpovídal.

11.6.2016
SDÍLEJ:

Vilém Wodák dětem přibližuje Leopolda Fritze, jihlavského lékaře a lidumila. Zasloužil se mimo jiné o založení ústředního hřbitova. Na snímku stojí skupina za dělicí stěnou před pomníkem Gottlieba Czapa, předního jihlavského podnikatele a průmyslníka.Foto: Stanislav Jelínek

Barevné oblečení školáků včera před polednem zářilo mezi stromy, hroby a kříži Ústředního hřbitova v Jihlavě. Barevný průvod „páťáků" ze základní školy v Havlíčkově ulici neboli dříve Dřevěnomlýnské k náhrobkům jihlavských osobností vedl badatel a znalec Jihlavy Vilém Wodák.

U vybraných náhrobků zvědavým dětem přiblížil osobnost, která tam nalezla místo posledního odpočinku. Zakrátko si předseda Spolku přátel staré Jihlavy získal zájem dětí a vyprávěl, co významného udělal či zanechal Jihlavanům ten který člověk za svého života.

První kroky malých účastníků školní exkurze vedly k hrobu Johanna Haupta (1849 až 1928), považovaného za oficiálního zakladatele havířského průvodu.

„Jeho snem bylo vzkříšení starých hornických tradic z časů, kdy se na Jihlavsku těžilo stříbro a Jihlava prožívala největší slávu," připomněl Vilém Wodák s tím, že po Hauptovi zůstaly nádherné kroje, uložené v jihlavském Muzeu Vysočiny, které dnes slouží k šití replik hornických krojů.

Děti přešly pár kroků dále a průvod se ocitl před hrobem někdejšího starosty Jihlavy Johanna Merty. Děti si opět poslechly, čím byl pro Jihlavu muž, jenž usedal do starostovského křesla v letech 1871 až 1874. Některé se ptaly na detaily, jiné si všímaly hrobů kolem a prostředí hřbitova, které znaly snad jen z doprovázení rodičů o Dušičkách.

„Vycházka na hřbitov je pro děti velice dobrá, tady si mohou ověřit, že hřbitovy souvisí se smrtí a to všechno je součástí života a je dobré o tom něco vědět. O to víc si chválíme, že zde se děti dozvědí daleko víc třeba o osobnostech tady pohřbených, které pro Jihlavu, a hlavně pro lidi udělaly mnoho," řekla Deníku paní učitelka Jiřina Kvasničková.

Průvod s výkladem se zastavil u desítky dalších hrobů. „Jsme tady, abychom se poučili od našich předků, že třeba oni udělali pro Jihlavu plno dobrého a to že my bychom mohli také, když se budeme učit," řekla Eliška Nevosadová z páté B.

Výprava školních dětí na hřbitov měla svoji premiéru letos v zimě. Pana Viléma Wodáka oslovily pedagožky z dřevěnomlýnské školy a on jim vyhověl. „Premiéru jsme měli letos v lednu s druhými třídami opět z dřevěnomlýnské školy. Měl jsem z toho obavu, ale děti to zvládly dobře. Přispěla k tomu zimní romantika, byli jsme i na dětském hřbitově a zapalovali svíčky. Děti to nakonec zaujalo," přiblížil Vilém Wodák.

Doplnil, že děti prostředí hřbitova zajímá a že počítá se zájmem i dalších škol. „Děti by se mohly i samy starat o hroby a možná se podaří zavést i adopci hrobů, která funguje v Praze," naznačil Vilém Wodák.

STANISLAV JELÍNEK

Autor: Redakce

11.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Brtnice (v zeleném) remizovali s Puklicemi, a díky tomu ztrácí na vedoucí Batelov už tři body.

Batelov potvrdil roli lídra a využil zaváhání Brtnice

Ilustrační foto.

Fotbalisté Mrákotína se na hřišti v Cejli blýskli dvanáctigólovou kanonádou

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Vysočina – Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší, než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Cestující brzy přestanou mást linky B a B1

Jihlava - Předčasný vánoční dárek: V prosinci se změní vedení tras části jihlavských trolejbusových linek.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Dlouho hledaná dívka může být v Jihlavě

Jihlavsko – Už osm měsíců hledají policisté sedmnáctiletou dívku z Teplicka, která v únoru letošního roku utekla z výchovného ústavu v Janštejně. Policisté teď mají podezření, že by se mohla nacházet v Jihlavě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení