VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do věže Roštejna se bude chodit po schodech

Doupě – Okruh, kterým budou provázet myslivci, prohlídková trasa uzpůsobená dětem a lepší přístup na věž. To je jen zlomek novinek, které čekají návštěvníky hradu Roštejn po jeho celkové obnově.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Polovinu hradu Roštejn v současné době obsadili dělníci. Na malém a velkém ochozu, v kapli a botanickém sále se pustili do celkové obnovy hradu, projekt chce navázat na dobu před vyhořením v roce 1915.Foto: Deník / Kodysová Jana

Kompletní renovace začala v letošním roce a v létě 2019 by měl být hrad pro návštěvníky opět přístupný v celé své kráse. V sobotu 12. srpna měla veřejnost možnost nahlédnout do míst, která procházejí obnovou.

„V současné době se opravuje malý a velký ochoz, botanický sál a kaple svatého Eustacha, tedy v místech, kde byla prohlídková trasa se strašidly,“ upřesnila kastelánka hradu Kateřina Rozinková. Druhý prohlídkový okruh, který vede obrazárnou, erbovním sálem, pracovnou polesného či expozicí kamenictví, je prozatím v provozu. Na řadu přijde až v dalších letech. Stejně jako věž, která je dominantou hradu ukrytého v lesích.

V místech oprav to v současné chvíli vypadá opravdu jako na staveništi. Napříč botanickým sálem vedou železné traverzy. „Ty jsou zde kvůli statice a průhybům. Slouží i jako táhla pro zajištění obvodových zdí, které byly po úpravách ze sedmdesátých let staticky narušené,“ popsal architekt projektu celkové obnovy hradu Roštejn Milan Šindler.

Protože chce projekt navrátit hradu jeho podobou před požárem v roce 1915, slouží při rekonstrukci i dobové dokumenty, plány a fotografie. „Chceme, aby to bylo co nejvíce věrohodné. Tam, kde se nedochovaly dokumenty, tak hledáme inspiraci na telčském zámku, který pochází z doby jako Roštejn,“ doplnil Šindler.

Na ochozech proto už mizí betonová podlaha. Řemeslníci ji rozřezávají na čtverce a poté odkryjí původní vrstvy podlahy. „Na malém ochozu bude ručně dělaná cihelná dlažba ve tvaru šestiúhelníku, na velký ochoz přijde dřevěná fošnová podlaha. V té části směrem k botanickému sálu bude opět cihelná dlažba, ale v podobě, která se dochovala z dobové dokumentace,“ upřesnil architekt.

V kapli svatého Eustacha našli archeologové pozůstatek věžice. Ta by ovšem v areálu hradu neměla být jediná. „Ještě nám historici říkají, že bychom měli najít další dvě. Jestli se to ale podaří, to teprve uvidíme,“ sdělil Šindler.

Velkou, ale příjemnou změnou, projde také věž hradu. Žebříky ze sedmdesátých let budou odstraněné, místo nich řemeslníci provedou novou konstrukci, která se bude skládat ze schodišť a vložených podest. „Tento systém umožní příjemnější vstup. Budou zde klasické schody až do šestého patra, poslední sedmé patro půjde po žebříku. Technicky to není možné udělat v posledním patře jinak kvůli ocelovým táhlům, která zabezpečují statiku věže po požáru,“ uzavřel povídání architekt.

Až budou udělané hrubé stavební práce, přijdou na řadu restaurátoři a řemeslníci. Ti budou mít na starost například obnovu maleb v botanickém sálu či malby v kapli.

Manžel kastelánky a správce hradu Josef Rozinek doplnil, že po kompletní obnově se návštěvníci mohou těšit na upravené prohlídkové okruhy. „Okruh na malém a velkém ochozu chceme udělat volnější a přístupnější především pro děti. A protože na hradě v minulosti nežili princové a princezny, ale sloužil hrad myslivcům a správcům lesa, tak bychom rádi, aby jeden z okruhů ukázal práci myslivců a zavedl návštěvníky i do obory, kde se dozví, co všechno obnáší starat se o zvěř a les,“ dodal Rozinek.

Projekt za bezmála 70 milionů korun je financován z Integrovaného regionálního operačního programu, část pokryje ze svých zdrojů také Kraj Vysočina.

Autor: Jana Kodysová

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pronásledoval svou bývalou přítelkyni

Zápas 3. kola MOL Cup Jihlava – Sokolov.
3

Pohárová povinnost splněna: Jihlava jde dál přes druholigový Sokolov

Jak chutná kančí lovečák? To zjistí lidé v Sasově

Jihlava – Nadcházející sobota 23. září bude v Sasově, městské části Jihlavy, patřit biozemědělskému dni. Otevře se zde totiž místní biofarma.

Kraj opět vypisuje dotace na kotle. Bez nutnosti zateplování

Vysočina – Kdo topí v kotlech na pevná paliva a bude chtít změnu, toho se týká druhá vlna kotlíkových dotací. Kraj Vysočina získal na tuto vlnu asi 230 milionů korun. Žádosti začne přijímat 20. října a předpokládá, že uspokojí více než dva tisíce dalších žadatelů.

Malá miminka se zabaví uchopením chobotniček

Jihlava – Nedonošená miminka balí v jihlavské nemocnici do nových háčkovaných chobotnic s veselými obličeji.

Hráli jsme tragicky, láteřil trenér Votava

Telč, Kostelec – Jedni se plácali po ramenou, druzí odcházeli ze hřiště se sklopenými hlavami. Fotbalové „átřídní“ derby mezi Telčí a Kostelcem vyznělo jasně pro domácí, kteří slavili výhru 4:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení