VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům v Telči památkář zachránil. Zámek v Brtnici ovšem chátrá dál

Brtnice, Telč - Historický dům v Palackého ulici v Telči, který je v těsné blízkosti pohádkového náměstí, prošel v posledních letech celkovou rekonstrukcí. Jde o rozlehlý objekt v těsné blízkosti kostela a věže svatého Ducha. Dům vlastní Pavel Jerie, památkář, který se o obnovu domu velkou měrou zasadil.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Historie. Zrekonstruovaný dům v těsné blízkosti historického centra v Telči bojuje v soutěži Patrimonium pro futuro.Foto: NPÚ/archiv

„Všechny úpravy respektují skutečnost, že se jedná o obnovu historické architektury s přímou vazbou na památkově chráněné území Telče,“ pochválila majitele ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči Martina Indrová.

Jde o jednoposchoďový dům o sedmi okenních osách. Vstupní síň a průjezd jsou zaklenuty valenými klenbami, v zadním traktu se nachází místnost s křížovou klenbou. Součástí domu jsou původní sklepy. Vystavěn byl při přestavbě bývalého špitálu v šestnáctém století.

Záchrana objektu byla zahájena v červnu 2014. Součástí byly i sondy, které odkryly stropní konstrukci. V letech 2015 až 2016 se uskutečnila celková obnova domu, při které byly odkryty trámové stropy v přízemí i patře a bylo otevřené zazděné gotické okno.

„V celém domě byly rehabilitovány interiéry, konzervovány a doplněny historické omítky a rekonstruovaná starší pokojová výmalba místností v patře. Původní konstrukce pavlače se nedochovala,“ popsala Indrová. Nová pavlač je tedy vystavěná dle posledních doložených pozůstatků.

MĚLY BY BÝT PAMÁTKY V ČESKÉ REPUBLICE PŘÍSNĚJI CHRÁNĚNY?Na Vysočině odpovídalo na patnáctou otázku volebního auditu Deníku 57 respondentů. Celých 63 procent z nich je přesvědčeno, že památky by měly být v ČR přísněji chráněny. Zbývajících 37 procent odpovídajících si naopak myslí, že památky v ČR by neměly být přísněji chráněny. Osm dotazovaných uvedlo, že tuto otázku nedokážou posoudit.
63%

Objekt slouží pro trvalé bydlení a památkáři ho nominovali v letošním roce na Cenu Patrimonium pro futuro. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili.

O několik desítek kilometrů dál, v Brtnici, stojí zámek. Ten poznamenaly v posledních dvaceti letech rozsáhlé vlastnické spory. Před dvěma lety skončil zámek konečně v rukou jediného majitele, Olega Rybnikáře. Ten přiznal, že by zámek potřeboval v první fázi opravy minimálně za sto milionů. V dalších fázích, už za provozu zámku, by si potom postupně vyžádal opravy za dalších téměř tři sta milionů.

„Za poslední roky se podařilo na opravu střech získat sedm milionů korun a je to výrazné zlepšení. Do zámku již nezatéká a dřevomorka se přestala šířit. Když se podaří udělat okna, tak se bude moci temperovat a postupně oživovat interiéry,“ dodal Rybnikář k tomu, proč jsou nová okna nezbytnou aktuální investicí do zámku. Rád by na zámku v brzké budoucnosti viděl minipivovar, restauraci, vinárnu, ubytování či školicí středisko.

Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy:

Ano, vždyť jsou to nejcennější dary, co tady máme po našich předcích. Bezezbytku platí, zlaté české ručičky.

Martin Šikula, učitel, historik, Bohuňov:

Ano, ale není to primárně výtka současnému Ministerstvu kultury, mimo jiné i objem peněz se přece navýšil. Jako historikovi je mi smutno, že zánik a devastace našeho kulturního dědictví u nás probíhaly nejen v letech 19481989, ale k nenávratným ztrátám a v nemalém množství dochází i v polistopadovém vývoji. Přitom koncentrace památek církevních, světských, technické, průmyslové a lidové architektury, je u nás jedinečná.

Markéta Hejkalová, spisovatelka, Havlíčkův Brod:

Ne, myslím si, že už teď pod památkovou ochranu spadá zbytečně moc objektů.

Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny, Havl. Brod:

Především by se měla zásadně zvýšit podpora ze strany státu a vymáhat platné právní normy.

Autor: Jana Kodysová

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Za ohlášení bomby dostal invalida 300 hodin obecně prospěšných prací

Zoo Jihlava.

Rodiče poslali zoologické zahradě první splátku za ubitého plameňáka

Pátý ročník Vysočina festu je za dveřmi

Jihlava – Největší hvězdy nejen české hudební scény se objeví v krajském městě Vysočiny již začátkem prázdnin. Ve dnech 6. až 8. července se totiž uskuteční pátý ročník hudební přehlídky Vysočina fest, kterému bude předcházet dvoudenní akce Fest na rozjezd. Tato předskokanská akce každoročně vyprodaného festivalu se uskuteční v úterý 4. a ve středu 5. července na jihlavském Masarykově náměstí.

Nejlepší steak v Brně připravil gastrotým z Vysočiny

Brno, Jihlava – Nejlepší steak jako Brno připravil o víkendu na hradě Veveří nedaleko Brna tým Gastroakademie Kraje Vysočina. Pod vedením Libora Homolky z jihlavské střední školy se o kulinářskou megapoctu zasloužili jihlavský David Hájek a havlíčkobrodští Jakub Karbusický a Jakub Brož.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies