VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generální stávka před 25 lety vytáhla na náměstí tisíce lidí

Jihlavsko – V jihlavském okrese se stávkovalo v Jihlavě i dalších městech v Polné, Telči či Třešti.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Generální stávka na náměstí Míru (dnešním Masarykově náměstí) v Jihlavě, která byla vyhlášena na 27. listopadu 1989. Podle reportáže z okresních novin Jiskra se jí zúčastnilo odhadem deset tisíc lidí.Foto: archiv Muzea Vysočiny Jihlava

Ve čtvrtek je to přesně pětadvacet let, kdy se v Jihlavě na tehdejším náměstí Míru, dnes Masarykově náměstí, konala manifestační generální stávka. Té se odhadem zúčastnilo asi deset tisíc lidí. Jihlava se tak přidala k Praze a dalším městům v tehdejším Československu, aby se ukázalo, jak moc si společnost přeje konec komunistického režimu. Ke generální stávce se před pětadvaceti lety přidala také Třešť, Telč nebo Polná.

Na shromáždění na náměstí v Jihlavě tehdy zamířil i Petr Kubíček. „V té době jsme v Jihlavě razili kolektory v podzemí, na náměstí jsme spolu s kolegy vyrazili rovnou odsud, oblečeni ve fáračkách. Kdo chtěl, tak se mohl zúčastnit. Od nás z podniku to bylo určitě několik desítek lidí. Na náměstí v prostoru okolo horní kašny bylo úplně plno, sešly se tam tisíce lidí. Organizace generální stávky byla dost spontánní," řekl.

Pamětník se ve dnech po 17. listopadu účastnil také několika demonstrací v Praze. „Z Jihlavy do Prahy jelo více lidí. Své nadšení jsme potom přenášeli do Jihlavy, kde se po 20. listopadu začali lidé také aktivizovat. Z mého pohledu to byla úžasná doba. Mezi lidmi panovala obrovská euforie z toho, co se děje, a věřili jsme, že se něco změní," doplnil Kubíček další vzpomínky.

O jihlavské generální stávce ve vydání z 1. prosince 1989 přinesly reportáž také tehdejší okresní noviny Jiskra. Generální stávka byla vyhlášena na dobu od 12 do 14 hodin. Ve dvanáct hodin se v Jihlavě rozezněly sirény a klaksony aut. Program shromáždění na náměstí začal ve 12.26 hodin.

Během hodiny se u mikrofonu vystřídalo několik desítek řečníků, byli mezi nimi členové nově vznikajícího Občanského fóra, studenti, političtí představitelé, herečka Horáckého divadla a další. „Z improvizované tribuny se hovořilo o tom, že se KSČ zdiskreditovala před národem, volalo se po zrušení její vedoucí úlohy zakotvené v ústavě, zazněly i další připomínky na její adresu. Ozvaly se hlasy i na podporu komunistické strany: Nelze ji přece vyloučit ze společnosti. Zatím je jedinou plně organizovanou silou, schopnou a odhodlanou vést naši společnost. Je také jediná, která má program," zmiňoval autor reportáže v Jiskře.

Shromáždění v Jihlavě, kde si mohl každý říct, co cítil, skončilo krátce před půl druhou. Lidé se pak v poklidu vrátili do práce.

Generální stávku před pětadvaceti lety zažila také Třešť. Tam převážná většina třešťských obyvatel a mládeže vyslovila podporu Občanskému fóru a jeho požadavkům. Jak píše tehdejší Jiskra, stávka v Třešti proběhla na pracovištích, na osm stovek občanů vyšlo do ulic města. Pracujícím ze závodu Kras byla stávka znemožněna. Pondělního večerního mítinku na třešťském náměstí se zúčastnily asi tři tisíce lidí. Ti odevzdali na podporu stávkujících studentů přes tři tisíce korun, učitelé studentům věnovali více než tisíc korun.

Studenti váhali

V Polné se na náměstí v den generální stávky sešly asi tři stovky lidí. Většinu z nich tvořili studenti z učiliště Českého svazu výrobních družstev, kteří ještě několik minut před polednem řešili, jestli se mají vůbec přidal. Stávka měla pokojný průběh a po další půlhodině se náměstí opět vyprázdnilo.

Na náměstí v Telči podpořilo požadavky Občanského fóra asi 1 200 studentů a zástupců pracovních kolektivů z místních závodů. Po několika vystoupeních členů Občanského fóra a dalších řečníků se zhruba po hodině pokojné shromáždění rozešlo.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Vyboural se na cyklostezce

Luka nad Jihlavou – Mladý cyklista se dostatečně nevěnoval řízení svého jízdního kola a vyboural se na cyklostezce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení