Deník se v sobotu do Cejle vypravil a zjišťoval názory místních.

„Jsem proti úložišti. Je tady pěkná krajina a myslím si, že bychom o ni přišli. Jinak o zdraví se moc nebojím, to by nějaké dopady mít nemělo. Taky by tu jezdilo hodně aut,“ uvedl Tomáš Serbus.

Podobně se vyjádřila i Eva Trávníková: „Jsem jednoznačně proti. Zničili by nám krásnou přírodu, což by byl to nemalý zásah, nejen pro nás v okolí Rohozné, ale pro celé Jihlavsko.“

Ostatní Cejlané pak měli podobný názor. Svědčí o tom výsledek referenda.

Podle starostky Dany Poláčkové se dostavilo 252 obyvatel z celkem 347 voličů. „Proti bylo 200 voličů. S vybudováním jaderného úložiště souhlasilo 38 zúčastněných a 14 hlasů bylo neplatných,“ přiblížila starostka.

I přesto, že Cejle vyjádřila svůj nesouhlas, tak to neznamená, že by úložiště u Rohozné nemohlo být. Současný Atomový zákon totiž neumožňuje obcím spolurozhodovat o tom, zda na jejich území jaderný odpad bude či nikoliv.

„To je pravda. Pokud vláda bude chtít rozhodnout, tak stejně rozhodne za nás, ale snažíme se tím vyjádřit svůj názor,“ řekla v sobotu Deníku místostarostka Dagmar Marešová.

Referenda k úložišti na Jihlavsku se konaly i v dalších obcích. Pouze v loňském roce jich bylo osm – například ve Dvorcích a Dušejově. Konalo se také v Novém Rychnově, tam ale bylo neplatné. Ve všech případech více než 90 procent voličů bylo proti jadernému skladu.

Geologický průzkum se v Rohozné prováděl do roku 2004. Do roku 2009 jsou další práce pozastaveny.