VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kešku najdete i na jihlavském Masarykově náměstí

Jihlava – Patříte-li mezi milovníky geocachingu, tedy hledání skrýší pomocí systému GPS, můžete se své zálibě věnovat přímo v ulicích krajského města.

13.2.2013
SDÍLEJ:

Svou vlastní „keš“ má i kostelík svatého Jana Křtitele na Jánském kopečku. „Kačer“ by si měl z tohoto místa odnést letopočet z korouhvičky na zvoničce. K čemuž ovšem potřebuje denní světlo a dalekohled. Ilustrační foto.Foto: archiv

Je zde ukryto hned několik „kešek" a jednu z nich najdete i přímo na hlavním jihlavském náměstí. Po další můžete pátrat v pivovaru či u některých památek. „Při prázdninové návštěvě Jihlavy jsme si jako svůj hlavní program na víkend vybrali právě geocaching. Ve městě a okolí bylo určitě co hledat, a tak jsme vyrazili. Jde o tematickou multikeš, jejímž cílem je provést zájemce po historických památkách města, což se jí docela daří," popisuje svůj zážitek z ulic Jihlavy studentka Hana Břízová z Prahy.

Při odlovu úkrytu na jihlavském náměstí hraje svou roli také stojan s turistickou mapou. Využívat lze i turistické značení ve městě. Jednoduchá městská cache vhodná i pro rodiny s dětmi je v jihlavském pivovaru. Pro její nalezení není nutno vstupovat do areálu pivovaru. Je uložena v jeho těsné blízkosti. Je tedy možno spojit konzumaci „jednoho kousku" s odlovem kešky, nebo v obráceném pořadí. Podle milovníků geocachingu je třeba při odlovu této „kešky" dbát na nenápadnost a řádné maskování činnosti, neboť se zde pohybuje značné množství lidí. Právě dobré ukrytí zajistí, že malé krabička potěší i další hledače.

Keška je také na Jánském kopečku

Hledání po Jihlavě by zkušeným hledačům neměla zabrat více než dvě či tři hodiny. Na pěti kilometrech potkáte většinu jihlavských kostelů. Je dobré vzít si s sebou dalekohled, kompas a čtečku 2D kódu. Svou vlastní „keš" má i kostelík svatého Jana Křtitele na Jánském kopečku. „Kačer" by si měl z tohoto místa odnést letopočet z korouhvičky na zvoničce. K čemuž ovšem potřebuje denní světlo a dalekohled.

Na rozdíl od úkrytů v horách nemají s těmi jihlavskými žádný problém ochránci přírody. Jejich umístění nevadí ani městu. „V budově radnice ani v jejím bezprostředním okolí se žádné keše nenacházejí a zatím jsme nemuseli řešit žádný problém s jejich umístěním v Jihlavě," říká mluvčí města Radek Tulis.

Zajímavé jsou také naučné stezky v okolí Jihlavy. Na nich se skrývá značný počet „kešek". Pro velmi zkušené je pak určen pramen řeky Jihlavy. Ta pramení u obce Jihlávka, na svahu kopce Lísek v nadmořské výšce 660 metrů. Pokud se pro ni vydáte, můžeme vám poradit, že není uložená ve stožáru venkovního osvětlení a není třeba hledat ani v okolních stromech či keřích. S ohledem na to, že se odsud řeka vydává na cestu do moře, je obsah zdejší schránky symptomatický: mušle a kamínky z řek, moří a oceánů.

Mezi zkušené milovníky této zábavy patří sedmadvacetiletý Jan Kožíšek: „Již jako kluk jsem schovával všechny možné předměty a dělal k nim plánky. Nutil jsem všechny v okolí, aby mé poklady hledali. Postupem času se má motivace zvyšovala neobvyklými zážitky při hledání, a také poučením a zábavou, které mi geocaching přináší."

Sám i s kamarády

Jeho příprava na lov probíhá následovně: „Bližší krabičky lovím sám, ale často se domluvíme s kamarády a jde nás víc. Je to pak větší zábava. Okolí je čím dál víc prázdné, a tak se musí vyjíždět dál a hledat v širším okruhu. Plánování dovolené probíhá tak, že v jedné záložce prohlížeče máme cestovku a ve druhé mapu geocachingu. Nejde ani tak o krabičky, ale většinou je keška ukrytá u nějakého zajímavého místa. Díky keším se podívám na místa, která bych normálně nenavštívil."

A nejhorší zážitky: „Ty jsou z lovu keší, které nemají řádně připravenou krabičku, a jsou celkově nekvalitní. Naštěstí jich však moc není. Nejlepší zážitky jsou z takových keší, které jsou pěkně připravené a správce se o ně stará," uzavírá Kožíšek.

INGRID BALCÁRKOVÁ

Autor: Redakce

13.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Vyboural se na cyklostezce

Luka nad Jihlavou – Mladý cyklista se dostatečně nevěnoval řízení svého jízdního kola a vyboural se na cyklostezce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení