VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kněze Bulu popravili v Jihlavě před 64 lety

Jihlava, Rokytnice nad Rokytnou – Páter Jan Bula, jedna z hlavních obětí babického procesu, byl oběšen 20. května 1952 v Jihlavě. Po 64 letech jeho smrt tento pátek 20. května připomene Den Jana Buly.

18.5.2016
SDÍLEJ:

Kněz Jan BulaFoto: Deník/archiv

Program začne v Bulově působišti v Rokytnici nad Rokytnou v pět hodin ráno, kdy místní kněz Jiří Plhoň odslouží jitřní smírčí pobožnost. V aule Vysoké školy polytechnické v Jihlavě mohou zájemci ve třičtvrtě na tři odpoledne navštívit přednášku historika Michala Stehlíka, který se babickému případu dlouhodobě věnuje.

„Proces je opředen řadou mýtů. Dnes je hlavně neuvěřitelné to, jak rychle byly vyneseny rozsudky. První soud se konal za deset dní, aniž by byly provedeny základní expertizy. Po letech zkoumání se nedomnívám, že by StB byla hlavním režisérem samotné akce v babické škole, ale ihned ji využila jako záminku k rozpoutání monstrprocesů," uvádí Stehlík, jehož příbuzní byli také odsouzeni.

Po jeho přednášce se v 16.45 uskuteční pietní akt u památníku obětem monstrprocesů před jihlavskou polytechnikou, na který je pozván i člen rady Konfederace politických vězňů Karel Linhart. Poté se účastníci přesunou do Rokytnice nad Rokytnou, kde se koná mše svatá.

Případ Babice, nebo také babické procesy, je označení pro události, které souvisely s vraždou tří funkcionářů národního výboru v Babicích na Třebíčsku v červenci 1951. Podle StB ji provedla protistátní skupina řízená ze zahraničí. Tato vražda pak byla záminkou pro likvidaci a diskreditaci především rolníků a kněží. Byly zatčeny desítky lidí, kteří byli ve vykonstruovaných procesech odsouzeni k vysokým trestům včetně trestu smrti.

Kněz Jan Bula

Narodil se v roce 1920. V únoru roku 1951 jej kontaktoval Ladislav Malý, jeho někdejší spolužák z gymnázia. Tvrdil Bulovi, že unesl z internace pražského arcibiskupa Josefa Berana a chce jej převést přes hranice. Zároveň tvrdil, že arcibiskup se před přechodem hranic chce vyzpovídat. Krátce nato byl Bula před spoluprací s Malým varován Janem Podveským, farářem z Jaroměřic nad Rokytnou, pro podezření, že je agentem provokatérem, řízeným StB. Dne 28. dubna 1951 Malému sdělil, že s ním spolupracovat nebude, a dva dny nato byl zatčen. Po zamítnuté žádosti o milost byl Jan Bula 20. května 1952 oběšen v Jihlavě. V roce 1990 byl posmrtně rehabilitován.
Katolická církev zahájila řízení o jeho blahořečení.

Autor: Jana Kodysová

18.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru haly ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení