„Obavy byly ze začátku všelijaké, ale vcelku nic nepozorujeme. Možná když je velký vítr jsou to zvuky podobné vzdalujícímu se letadlu nebo kamionů na dálnici,“ vyjádřila se obyvatelka Věžnice Milada Chalupníková.

Mýty o větrných elektrárnách chce zbourat společnost ČEZ, která má větrníky pod palcem. Proto v sobotu ve Věžnici uspořádala Den otevřených dveří na větrných elektrárnách.

Panují legendy

„Máme dojem, že pořád ještě mezi obyvateli České republiky panují některé legendy o větrné energii. Většina výtek směřuje samozřejmě k reálným věcem typu hluku, odlétající námrazy, případně dopadů větrných elektráren na krajinných ráz,“ popsal manažer komunikace ČEZu Martin Schreier.

Právě odletující námraza zajímala většinu návštěvníků dne otevřených dveří. Na Vysočině se totiž takový případ nedaleko obce Kámen již dříve stal.

„Došlo k tomu, že na větrných elektrárnách vznikla námraza, elektrárny se zastavily a v té chvíli došlo k chybě lidského faktoru. Provozovatel místo toho, aby elektrárny přijel zkontrolovat, dal pouze dálkový povel k tomu, aby se znovu roztočily,“ upřesnil specialista rozvoje obnovitelných zdrojů Pavel Prchal. Podle jeho slov šlo o jedinečný případ.

Podle větrníků lidé ví, kde leží Věžnice

Obyvatelce Věžnice Miladě Chalupníkové nevadí ani změna v krajinném rázu: „Nedaleko nás je taková koule na tyči. Na kdejakém kopci svítí operátor. Navíc podle větrníků každý pozná, kde Věžnice leží.“ Ani podle jiné mladé obyvatelky, která si však nepřála zveřejnit své jméno, nejsou větrníky pro Věžnice přítěží: Mně nevadí, ve vesnici jsem se setkala s názory, že je někdo proti. Ale konkrétně nikdo přímo nic neřekl.“