Kořeny žíznivých stromů hledají vláhu a živiny. „Svými kořeny se provrtávají až pod morový sloup, kde mohou narušit jeho stabilitu,“ uvedl tiskový mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Město o zeleň v centru rozhodně nechce přijít, zároveň ale nechce přijít ani o morový sloup. Celá situace je proto zatím v šetření.
Stromy v horní části náměstí, které jsou staré asi sedmdesát let jsou oblíbené, ale také staré a nemocné.

Rostou ve stresovém prostředí a trpí nedostatkem vláhy, nedostatkem půdníhovzduchu a lze předpokládat i kontaminaci půdy například zasolením především v zimním období.

Stromy rostou ve stresovém prostředí

Na kamenném náměstí jsou i jiné klimatické poměry než ve volné krajině. Nasvícení morového sloupu kondici stromům také zrovna neprospívá.
Odborníci proto životnost stromů odhadují asi na deset let a časem bude zřejmě nutné stromy vyměnit.

V souvislosti se zhoršenou vitalitou a zdravotním stavem se zhoršuje i provozní bezpečnost těchto stromů.

Obzvlášť v létě, kdy mnoho lidí koruny stromů vyhledává jako útočiště před sluníčkem jsou stromy nebezpečné.

V červnu tohoto roku se město snažilo lípám na náměstí dodat vláhu tím, že použilo novodobou technologii pneumatického rýče. Ta měla nahradit substrát v kořenech stromů.

Pneumatický rýč směrovaný proudem vzduchu oddělil starou udusanou zeminu od kořenů stromů, aniž by došlo k jejich poškození.
Místo odstraněné zeminy se navezl speciální minerální substrát a tím byl zajištěn lepší přísun vláhy, vzduchu a živin ke kořenům.

Město se snaží stromům pomoci

Městskou pokladnu snaha zachránit stromy stála kolem 120 tisíc korun.

K celé situaci se vyjádřil i ředitel Správy městských lesů Jihlava Václav Kodet: „Spáva městských lesů o situaci zatím nic neví, my jsme jenom servisní službou. Takže až město řekne pokácejte lípy, tak my je bohužel pokácíme.