VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitel „Růžku“ shazuje střechu. Podle iniciativy protizákonně

Telč - Krytina a střešní latě začaly minulý čtvrtek 1. června mizet z objektu někdejšího Hotelu U nádraží v Telči, který místní znají spíše jako restauraci Na Růžku. Střechu začal majitel rozebírat den poté, co Ministerstvo kultury České republiky (ČR) zahájilo řízení o prohlášení nemovitého objektu za nemovitou kulturní památku.

6.6.2017
SDÍLEJ:

Bude z objektu bývalé restaurace Na Růžku památkově chráněný objekt? O tom rozhodnou následující týdny.Foto: Inciativa Nechte Růžek žít

Majitel by tedy tudíž s objektem, který stojí poblíž hlavního vlakového nádraží, až do rozhodnutí o tom, zda jde o památkově chráněný objekt, neměl nic dělat.

Členové iniciativy Nechte Růžek žít, kteří se dlouhodobě zasazují o to, aby byl objekt zachován a nepohřbila ho demolice, proto hned v pátek 2. června poslali na stavební úřad žádost o urychlené zastavení demoličních prací. Podle mínění zástupců iniciativy jsou práce na objektu v rozporu se zákonem. „Dne 31. května bylo Ministerstvem kultury ČR zahájeno řízení o prohlášení nemovitého objektu někdejšího Hotelu U nádraží v Telči – Podolí, č. p. 163 za nemovitou kulturní památku. Od tohoto dne je povinností vlastníka stavbu chránit před poškozením a nakládat s ní jako s kulturní památkou, dle příslušeného zákona o státní památkové péči. Za porušení zákona hrozí vlastníkovi pokuta až do výše 2 milionů korun,“ uvedl právník Jiří Plos.

Jeho tvrzení podporuje také Národní památkový ústav (NPÚ) v Telči. Mluvčí Ilona Ampapová potvrdila, že památkářům dorazilo vyrozumění o tom, že ministerstvo kultury zahájilo příslušné řízení ve čtvrtek 1. června datovou schránkou. „Od té chvíle je objekt chráněn příslušným zákonem a majitel by se měl podle toho zařídit,“ potvrdila Ampapová. NPÚ by mělo být také v příštích dnech ministerstvem požádáno, aby se k objektu vyjádřilo. „V takových případech se vyjadřujeme k tomu, zda objekt splňuje památkové hodnoty. Lhůta pro vyjádření je třicet dní od té doby, kdy nás o to příslušné ministerstvo požádá. K tomu ale zatím nedošlo,“ upozornila Ampapová. Vyjadřovat by se podle ní však měl ještě i Kraj Vysočina a městský úřad v Telči. Ministerstvo kultury po obdržení všech stanovisek rozhodne o tom, zda bude objekt zpamátněn, či nikoli.

V současné době tedy může majitele upozornit na případné pochybení pouze příslušný městský stavební úřad. Úředníci v Telči v této záležitosti už kroky podnikli. „Podnět jsme dostali a řešíme ho. Stavební úřad zaslal majiteli výzvu k zastavení veškerých prací na objektu,“ potvrdil starosta Telče Roman Fabeš.

Majitelem objektu je firma MAKO se sídlem v Praze. Jediným vlastníkem je Andreas Kejmar. Ten se v minulosti nechal slyšet, že chce objekt prodat. Jeho vyjádření k aktuální situaci se Deníku nepodařilo sehnat.

Autor: Jana Kodysová

6.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas mezi FC Vysočina a Baníkem Ostrava.
12

Vysočina znovu trefila výhru v nastavení. Štastné tři body zajistil Fulnek

Býkovecké fotobraní 2017.
10

Býkovec se stal v průběhu prázdnin nejvíce fotografovanou vesnicí

Dopravní tepna v centru Jihlavy bude mimo provoz už od jara

Jihlava – Náročná rekonstrukce Brněnského mostu v Jihlavě za 83 milionů korun vyřadí na osm měsíců jednu z klíčových dopravních tepen. Vyžádal si to stav mostu. Stavební práce totiž musí s ohledem na napjaté termíny probíhat za úplné uzavírky komunikace. Začít by se mělo už v březnu 2018, pokud však dovolí počasí, už v únoru 2018. Auta budou znovu vpuštěna na most nejpozději v listopadu 2018.

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Vysočina - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

V Třešti rožnili pod dohledem jednorožce

Třešť – Na hlavní silnici na náměstí T. G. Masaryka v Třešti výjimečně nejezdila auta. Přes celou šíři se ale u staré budovy školy roztahoval křídou nakreslený jednorožec. Ten dohlížel na několik grilů plných masa a jiných dobrot, které lemovaly silnici. Druhý jednorožec, který měl roli divokého býka, zase shazoval děti, které se ho snažily zkrotit. V Třešti se totiž v sobotu opět konala akce s názvem Jednorožné rožnění.

V jihlavském parku počtvrté ochutnávali veganská jídla

Jihlava – V pátek 22. září se v jihlavském parku Gustava Mahlera uskutečnily již čtvrté Veganské hody. Akce nabídla nejen bezmasá jídla, ale také otevřený prostor pro výměnu receptů a zkušeností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení