VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mlýnské kolo a obrannou hradbu mají ve znaku

Černíč, Větrný Jeníkov – S praporem v ruce chtějí za dva roky dobrovolní hasiči z Větrného Jeníkova slavit výročí 140 let své existence. Prapor si ale nemohli pořídit. Jeho vznik je totiž podmíněn registrovaným obecním znakem, který městys získal teprve nedávno.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Takto vypadají nové znaky a vlajky, které vytvořil heraldik Jan Tejkal pro Černíč a pro Větrný Jeníkov.Foto: archiv Jana Tejkala

„Donedávna jsme disponovali pouze historickým znakem, který ale nebyl registrovaný, proto jej hasiči nemohli použít na svůj prapor. Od konce letošního května máme už schválený a registrovaný nový znak,“ řekla starostka Větrného Jeníkova Martina Lisová. Nový znak se od toho historického odlišuje jen v detailech. „Běžným pohledem jsou rozdíly téměř neviditelné,“ dodala starostka Lisová.

V červeném štítě dominuje obranná hradba se žlutou otevřenou bránou, která stojí na zeleném trávníku. „Hradba má okrouhlou věž o dvou patrech, v každém s černým obloukovým oknem, a s černou zvonovou střechou zakončenou zlatou makovicí. Po stranách brány v hradbě pod cimbuřím tři černé čtvercové střílny vedle sebe,“ popsal znaky heraldik Jan Tejkal, který je zároveň vexilologem a autorem vlajky. „Vlajku budeme používat při slavnostních příležitostech,“ dodala Lisová.

Stejný heraldik je také autorem nového znaku pro obec Černíč. „Znak jsme nikdy neměli, proto jsme se rozhodli si ho pořídit. Za jeho pořízením nestojí žádné mimořádné oslavy,“ odůvodnila starostka Černíče Jana Cechová.

Tři zelené lekníny ve znaku odkazují ke katastrální území Černíče. „K Černíči totiž patří ještě Myslůvka a Slaviboř. Lekníny jsou symbolem Černíčského rybníka. Ten v minulosti zdobilo spoustu leknínů. Bohužel ale už na něm nerostou,“ odůvodnila symboliku leknínů starostka Cechová.

V každé ze tří obcí se nachází mlýn. Proto znaku dominuje velké žluté mlýnské kolo. „Přírodní památka Černíčský rybník je vyjádřen prostřednictvím modré barvy štítu,“ dodal heraldik Tejkal. Ten pro Černíč navrhnul také vlajku, která je totožná se znakem. „Znak vymyslel heraldik. Dal nám sedm různých návrhů, mezi kterými jsme si mohli vybrat. Vítězný znak schvalovali zastupitelé,“ poznamenala starostka Cechová.

Autor: Zuzana Rodová

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Za ohlášení bomby dostal invalida 300 hodin obecně prospěšných prací

Zoo Jihlava.

Rodiče poslali zoologické zahradě první splátku za ubitého plameňáka

Pátý ročník Vysočina festu je za dveřmi

Jihlava – Největší hvězdy nejen české hudební scény se objeví v krajském městě Vysočiny již začátkem prázdnin. Ve dnech 6. až 8. července se totiž uskuteční pátý ročník hudební přehlídky Vysočina fest, kterému bude předcházet dvoudenní akce Fest na rozjezd. Tato předskokanská akce každoročně vyprodaného festivalu se uskuteční v úterý 4. a ve středu 5. července na jihlavském Masarykově náměstí.

Nejlepší steak v Brně připravil gastrotým z Vysočiny

Brno, Jihlava – Nejlepší steak jako Brno připravil o víkendu na hradě Veveří nedaleko Brna tým Gastroakademie Kraje Vysočina. Pod vedením Libora Homolky z jihlavské střední školy se o kulinářskou megapoctu zasloužili jihlavský David Hájek a havlíčkobrodští Jakub Karbusický a Jakub Brož.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies