VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mongolové se sešli u chušúru

Jihlava - Komunita Mongolů se sešla v jihlavském domě kultury poprvé na Mongolském večeru.

21.2.2016
SDÍLEJ:

V Jihlavě se uskutečnil první Mongolský večerFoto: Deník/Jana Kodysová

Ailia Tsogzolmaa je sympatická Mongolka, která už deset let žije se svým manželem ve Větrném Jeníkově. Ostatně láska byla hlavním důvodem, proč se v České republice zřejmě natrvalo usadila. Se svým manželem Jiřím Šourkem, který je ředitelem jihlavské geologické společnosti Geomin, se seznámila při práci firmy na projektech v Mongolsku.

Ailia pochází z hlavního města Mongolska, Úlánbátaru, a do tehdejšího Československa přišla v roce 1978 studovat vysokou školu v Praze. Její manžel o ní říká, že je to pravděpodobně jedna z nejlepších tlumočnic u nás. „Můj hlavní obor je tlumočnictví a překladatelství. V současné době překládám technicko-odborné texty a jsem také soudní tlumočnicí. Tlumočím i na krajském soudě v Brně," popsala, v čem se u nás prosadila, Ailia Tsogzolmaa.
Tlumočnice Ailia patří k početně nezanedbatelné komunitě Mongolů, která žije na Vysočině. Podařilo se jí zde prosadit, umí výborně česky a je uznávanou tlumočnicí. Pro další desítky či stovky Mongolů, kteří v regionu žijí, může být inspirací.

Se svým manželem se v sobotu vydala na první Mongolský večer do DKO, který uspořádalo Centrum na podporu integrace cizinců. „Tento večer jsme udělali proto, aby si komunita připomněla svou kulturu a podpořila své tradice a kořeny. Druhá věc je, že toto setkání je přístupné široké veřejnosti, takže se mohou Mongolové navzájem seznámit. A dalším bodem programu je ochutnávka tradičního mongolského jídla, které připravily mongolské ženy ve spolupráci s těmi českými," vysvětlila přínosnost takových setkání sociální pracovnice integračního centra Lucie Škrdlová.

Na akci se ochutnával takzvaný chušúr, což by se dalo považovat za mongolské národní jídlo. Jde o taštičky plněné masem. „Máme dvě alternativy, jedny jsou udělané v páře, druhé smažené," představila dobroty na mongolském večeru Škrdlová.
Akce vznikla z velké části na popud právě mongolské komunity. Ta sice v Jihlavě není tak početná, jako například ukrajinská nebo vietnamská, ale není zanedbatelná. „Přesná čísla z hlavy neznám. Ale na Vysočině je největší počet Mongolů na Havlíčkobrodsku, na Jihlavsku je skupina menší," porovnala Škrdlová. Důvodem je fakt, že řada mongolských žen pracuje v oděvní firmě Pleas na pozicích šiček.

Většina Mongolů se česky domluví. Starší lidé alespoň na té základní úrovni, jejich děti, které zde chodí do škol, už češtinu zvládají na výbornou. Centrum se jim snaží pomoci například v otázkách vyřízení potřebných dokladů k pobytu.

Autor: Jana Kodysová

21.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihlavské podzemí. Ilustrační foto.

Nový komiks: Superhrdina se potká v jihlavských katakombách s nepřítelem

Ilustrační foto

Dva zápasy za tři dny: Starou Říši čeká neobvyklý model

VIDEO: Poslední vozík s uranovou rudou byl vyvezen na povrch

Vysočina – Datum 27. dubna bude v srdcích všech horníků z Vysočiny navždy zapsáno černým písmem. V tento den byl totiž na povrch vyvezen poslední vozík vytěžené uranové rudy z dolu Rožná 1 u Dolní Rožínky. Tento symbolický akt definitivně ukončil těžbu v posledním hlubinném uranovém dole nejen v České republice, ale i ve střední Evropě.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Zemědělci našli na poli nevybuchlou munici

Dobronín – Dva podezřelé předměty připomínající munici našli v úterý ráno zemědělci na svém poli. Během běžné zemědělské práce se jim podařila najít nevybuchlá munice ze druhé světové války.

V Telči vztyčí májku v pátek. V Lukách čekají do pondělí

Jihlavsko – Víkendové veselí bude patřit oslavám čarodějnic, ale i stavění máje. V Telči se své letošní máky, symbolu jara, dočkají v pátek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies