VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hana Müllerová: Na Havla v Telči nezapomenu

Návštěva Václava Havla v Telči v srpnu 1991 je pro mě nevymazatelná, intenzivní a stále živá. Předcházelo jí šití skautských krojů pro naše dva kluky, kteří pak v den D spolu s ostatními skautíky drželi před radnicí špalír, kterým pan prezident procházel.

21.6.2014
SDÍLEJ:

Nalevo od prezidenta Havla stojí tehdejší telčský starosta Václav Jehlička, zcela vlevo je kancléř Karel Schwarzenberg.Foto: archiv Hany Müllerové

Trochu jsme jim s manželem tuhle pozici, na do posledního místečka naplněném náměstí, záviděli. Opravdu tolik lidí se na telčském náměstí snad nesešlo nikdy předtím ani potom. Hrál dixieland, pohoda, nadšení i očekávání. Hledali jsme dobré místo pro fotografování, věděli jsme, že má pan prezident v programu i krátké zastavení na zámku.

Manžel si vylezl na zámeckou bránu a fotil, jak se Václav Havel prodírá tím nekonečným davem. Najednou přišla ochranka a zámek uzavřela a my měli to štěstí, že jsme zůstali na nádvoří spolu s kastelánem a několika novináři. Václav Havel tam o chvilku později, doprovázený jen kancléřem Schwarzenbergem a tehdejším starostou Jehličkou, poskytl rozhovor a my pořídili unikátní fotografie.

Návštěva Václava Klause v Telči v květnu 2004 je pro mě stále živá také. Tehdy už jsem působila na radnici, a tak jsou mé vzpomínky spojené s přípravami, organizací a také obavou, aby vše proběhlo, jak má. Starost jsme měli s výběrem dárku, aby byl originální, hodnotný a samozřejmě ne příliš drahý.

Volba padla na výrobek z již neexistující telčské malírny. Podařilo se sehnat malovanou amforu z roku 1920 a dárek zaznamenal viditelný úspěch. Prezidentský pár přišla pozdravit spousta lidí, hrál telčský dixieland, Podjavořičan tancoval a vítal chlebem a solí, Klausovi vzpomínali na předchozí návštěvy v Telči.

Na závěr návštěvy se pan prezident podepsal do městské kroniky zlatým perem, které v roce 1928 koupila městská rada pro podpis prezidenta Masaryka, vypůjčili jsme si jej z muzea. Pan prezident si s poznámkou „Píše skvěle" pero důkladně prohlížel a uznale pokyvoval hlavou. Tenhle okamžik se mi vybavil opakovaně, vždy když byl spojován se zájmem o psací náčiní.

Hana Müllerová, místostarostka Telče

Autor: Redakce

21.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas mezi FC Vysočina a Baníkem Ostrava.
12

Vysočina znovu trefila výhru v nastavení. Štastné tři body zajistil Fulnek

Býkovecké fotobraní 2017.
10

Býkovec se stal v průběhu prázdnin nejvíce fotografovanou vesnicí

Dopravní tepna v centru Jihlavy bude mimo provoz už od jara

Jihlava – Náročná rekonstrukce Brněnského mostu v Jihlavě za 83 milionů korun vyřadí na osm měsíců jednu z klíčových dopravních tepen. Vyžádal si to stav mostu. Stavební práce totiž musí s ohledem na napjaté termíny probíhat za úplné uzavírky komunikace. Začít by se mělo už v březnu 2018, pokud však dovolí počasí, už v únoru 2018. Auta budou znovu vpuštěna na most nejpozději v listopadu 2018.

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Vysočina - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

V Třešti rožnili pod dohledem jednorožce

Třešť – Na hlavní silnici na náměstí T. G. Masaryka v Třešti výjimečně nejezdila auta. Přes celou šíři se ale u staré budovy školy roztahoval křídou nakreslený jednorožec. Ten dohlížel na několik grilů plných masa a jiných dobrot, které lemovaly silnici. Druhý jednorožec, který měl roli divokého býka, zase shazoval děti, které se ho snažily zkrotit. V Třešti se totiž v sobotu opět konala akce s názvem Jednorožné rožnění.

V jihlavském parku počtvrté ochutnávali veganská jídla

Jihlava – V pátek 22. září se v jihlavském parku Gustava Mahlera uskutečnily již čtvrté Veganské hody. Akce nabídla nejen bezmasá jídla, ale také otevřený prostor pro výměnu receptů a zkušeností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení