VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na bývalé pístovské skládce si 
teď lebedí vzácní živočichové

Jihlava – Ještě nedávno se tam rozkládaly odpady z černé skládky. Teď si v prostorách bývalého vojenského prostoru mezi Pístovem a Rančířovem lebedí vzácní živočichové 
i rostliny.Tůně na rančířovském tankodromu jsou totiž jedinou vysočinskou lokalitou, kde se daří pravěkým listonohům 
a žábronožkám.

21.5.2012
SDÍLEJ:

Na bývalé pístovské skládce si 
teď lebedí vzácní živočichovéFoto: Deník/ Zuzana Musilová

Na pístovských mokřadech žije ohrožená kuňka obecná a ochráncům přírody se tam náhodou podařilo objevit i pro Vysočinu vzácnou vodní rostlinu – rdest alpský. Tím ale výčet unikátních zástupců nekončí.

Milovníci přírody se s obyvateli bývalého vojenského areálu  mohli více seznámit 
na sobotní vycházce, zájem projevilo ale jen pár lidí. 
„O pístovské mokřady se staráme asi čtyři roky, šlo nám hlavně o obnovení populace kuňky obecné. Nejvíce práce nám dalo odstranění černé skládky u cesty. Sem tam se tu ale ještě nějaký ten nepořádek objeví," přiblížil Jaromír Maštera ze sdružení Mokřady –  ochrana a management.

Odstranění náletů

Další péče o lokalitu spočívá 
v odstranění náletových dřevin a obnovení mokřadních luk a tůní, kde kromě kuňky žijí například i čolek velký, čolek obecný a skokan zelený krátkonohý. V místě roste také vzácný vemeník dvoulistý. „Je tu asi padesát menších tůněk, které vznikly díky pohybu vojenské techniky. Jenže mokřady časem zarostly a my je teď musíme obnovovat. Ještě bychom tu potřebovali vytvořit velkou tůň pro jiné spektrum živočichů. Přestože tůňku vybagrujeme, po dvou letech už byste tento zásah nepoznali," doplnil Maštera 
s tím, že pečují i o živočichy 
v tůňkách na nedalekém tankodromu.

„Menší frekvence pohybu vojenské techniky nevadí, někdy to dokonce prospívá. Je ale potřeba se s lidmi, kteří areál využívají i dnes, domluvit na určitých pravidlech. Živočichům pohyb vojenské techniky vadí například v době páření nebo vývinu. Takový listonoh potřebuje k vývinu dva měsíce," vysvětlil Maštera.

Asi kilometr od pístovských mokřadů se nachází  i další podobná lokalita mokřadní louky u rybníku Okrouhlík. „Ty leží na okraji vojenského areálu a dá se říct, že  jsou vlastně původní, jen zarostly. I zde je tudíž potřeba odstranit náletové dřeviny a obnovit tůňky. O tyto mokřady se staráme asi tři roky. Nyní se nám na to podařilo získat grant od nadace Partnerství a společnosti Nestlé," dodal při sobotní vycházce Maštera.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

21.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Za ohlášení bomby dostal invalida 300 hodin obecně prospěšných prací

Zoo Jihlava.

Rodiče poslali zoologické zahradě první splátku za ubitého plameňáka

Pátý ročník Vysočina festu je za dveřmi

Jihlava – Největší hvězdy nejen české hudební scény se objeví v krajském městě Vysočiny již začátkem prázdnin. Ve dnech 6. až 8. července se totiž uskuteční pátý ročník hudební přehlídky Vysočina fest, kterému bude předcházet dvoudenní akce Fest na rozjezd. Tato předskokanská akce každoročně vyprodaného festivalu se uskuteční v úterý 4. a ve středu 5. července na jihlavském Masarykově náměstí.

Nejlepší steak v Brně připravil gastrotým z Vysočiny

Brno, Jihlava – Nejlepší steak jako Brno připravil o víkendu na hradě Veveří nedaleko Brna tým Gastroakademie Kraje Vysočina. Pod vedením Libora Homolky z jihlavské střední školy se o kulinářskou megapoctu zasloužili jihlavský David Hájek a havlíčkobrodští Jakub Karbusický a Jakub Brož.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies