VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na bývalé pístovské skládce si 
teď lebedí vzácní živočichové

Jihlava – Ještě nedávno se tam rozkládaly odpady z černé skládky. Teď si v prostorách bývalého vojenského prostoru mezi Pístovem a Rančířovem lebedí vzácní živočichové 
i rostliny.Tůně na rančířovském tankodromu jsou totiž jedinou vysočinskou lokalitou, kde se daří pravěkým listonohům 
a žábronožkám.

21.5.2012
SDÍLEJ:

Na bývalé pístovské skládce si 
teď lebedí vzácní živočichovéFoto: Deník/ Zuzana Musilová

Na pístovských mokřadech žije ohrožená kuňka obecná a ochráncům přírody se tam náhodou podařilo objevit i pro Vysočinu vzácnou vodní rostlinu – rdest alpský. Tím ale výčet unikátních zástupců nekončí.

Milovníci přírody se s obyvateli bývalého vojenského areálu  mohli více seznámit 
na sobotní vycházce, zájem projevilo ale jen pár lidí. 
„O pístovské mokřady se staráme asi čtyři roky, šlo nám hlavně o obnovení populace kuňky obecné. Nejvíce práce nám dalo odstranění černé skládky u cesty. Sem tam se tu ale ještě nějaký ten nepořádek objeví," přiblížil Jaromír Maštera ze sdružení Mokřady –  ochrana a management.

Odstranění náletů

Další péče o lokalitu spočívá 
v odstranění náletových dřevin a obnovení mokřadních luk a tůní, kde kromě kuňky žijí například i čolek velký, čolek obecný a skokan zelený krátkonohý. V místě roste také vzácný vemeník dvoulistý. „Je tu asi padesát menších tůněk, které vznikly díky pohybu vojenské techniky. Jenže mokřady časem zarostly a my je teď musíme obnovovat. Ještě bychom tu potřebovali vytvořit velkou tůň pro jiné spektrum živočichů. Přestože tůňku vybagrujeme, po dvou letech už byste tento zásah nepoznali," doplnil Maštera 
s tím, že pečují i o živočichy 
v tůňkách na nedalekém tankodromu.

„Menší frekvence pohybu vojenské techniky nevadí, někdy to dokonce prospívá. Je ale potřeba se s lidmi, kteří areál využívají i dnes, domluvit na určitých pravidlech. Živočichům pohyb vojenské techniky vadí například v době páření nebo vývinu. Takový listonoh potřebuje k vývinu dva měsíce," vysvětlil Maštera.

Asi kilometr od pístovských mokřadů se nachází  i další podobná lokalita mokřadní louky u rybníku Okrouhlík. „Ty leží na okraji vojenského areálu a dá se říct, že  jsou vlastně původní, jen zarostly. I zde je tudíž potřeba odstranit náletové dřeviny a obnovit tůňky. O tyto mokřady se staráme asi tři roky. Nyní se nám na to podařilo získat grant od nadace Partnerství a společnosti Nestlé," dodal při sobotní vycházce Maštera.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

21.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad krajským městem se budou brzy cvičit vojáci

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Jednou mě donutili, abych poslal telegram Pavlu Dobešovi, ať nejezdí

Telč – Další ročník oblíbeného festivalu Prázdniny v Telči je již minulostí. Jak vznikl, které hudební hvězdy se ukázaly na prvním ročníku, co byla soutěž O starou Belu, které těžkosti museli organizátoři akce rozdýchat a co se chystá na příští rok. To všechno prozradil Milan Medvěd Kolář, který je duší celého festivalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení