VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O nejvyšší post v Horáckém divadle stojí čtrnáct uchazečů

Jihlava - Čtrnáct přihlášek do výběrového řízení na nového ředitele Horáckého divadla Jihlava (HDJ) se sešlo na Krajském úřadě Kraje Vysočina v Jihlavě.

26.5.2015
SDÍLEJ:

Herec Miloslav MejzlíkFoto: Deník/archiv

Uzávěrka byla minulý pátek. Úředníci se do obálek podívali včera, ale jména uchazečů nezveřejnili.

Mezi zájemci o nejvyšší post však podle očekávání nechybí současná umělecká šéfka souboru Kateřina Dušková. Z hereckých osobností podal přihlášku například Miloslav Mejzlík. Dále se v kuloárech skloňuje jméno René Sviderski, který v minulosti vedl šumperské divadlo, a také se hovoří o Zdeňku Černínovi, jenž je známým českým režisérem a hercem.

„Nechci, aby byla přerušena kontinuita práce, kterou v Horáckém divadle děláme," zdůvodnila svůj zájem o post ředitelky jediné profesionální divadelní scény na Vysočině Kateřina Dušková. Jakým směrem by divadlo vedla v případě, že by se nakonec ředitelkou stala, nechtěla před konkurzem komentovat.

Jihlavskou scénu dobře znají

Horácké divadlo však zná velice dobře, od roku 2011 v něm hostovala, o rok později se stala dramaturgyní divadla a od roku 2013 zastávala pozici kmenové režisérky. V loňském roce k této funkci přidala ještě pozici umělecké šéfky souboru.

Z dalších uchazečů potvrdil svůj zájem o nejvyšší post v divadle herec s třebíčskými kořeny Miloslav Mejzlík. „Přihlášku do výběrového řízení jsem minulý pátek opravdu podal," uvedl herec Mejzlík. Podle svých slov je jeho vztah k Horáckému divadlu velice osobní. „Pocházím z Třebíče, kde Horácké divadlo začínalo, teprve později bylo přesunuto do Jihlavy. Celou dobu sleduji práci v divadle a rád se do něj pravidelně vracím," poznamenal herec, který se v Jihlavě objevil začátkem května na premiéře hry Habaďúra.

„S mnoha lidmi se dobře znám, Taťána Schottnerová byla moje spolužačka," poznamenal Mejzlík, který se mimo jiné zná i s bývalým ředitelem divadla Milošem Stránským. „V divadelním klubu Horáckého divadla jsem oslavil své padesátiny," dodal pro úplnost Miloslav Mejzlík s tím, že divadlo zná od těch nejnižších pater. Nikdy však v domácím souboru nehrál. „Pouze jsme zde hostovali s Divadlem Komedie se hrou Král Lear," uzavřel povídání Mejzlík.

Který z uchazečů nakonec uspěje, o tom během první půlky června rozhodne sestavená komise.

Kraj Vysočina je totiž zřizovatelem HDJ a výběrové řízení bylo vypsáno proto, že současný ředitel divadla Josef Fila ohlásil odchod do důchodu. „Divadlo povedu do konce července. Věřím, že komise vybere toho nejlepšího," nechtěl více zasahovat do probíhajícího výběrového řízení současný ředitel. Ten je jedenáctým ředitelem divadla a v nadsázce sdělil, že ví, že ten další bude dvanáctým.

Podle vedoucího kulturního odboru krajského úřadu Ladislava Seidla bude mít výběrová komise z čeho vybírat. „Poté, co zkontrolujeme formální náležitosti přihlášek, pozveme uchazeče k písemným testům. Ty prověří psychologickou stránku uchazeče a také znalosti z oboru," přiblížil první testování Ladislav Seidl.

První pohovory se všemi uchazeči se uskuteční v termínu 9. června. „Půjde o širší pohovory s komisí. Ta čítá 11 členů a budou v ní zástupci z Rady Kraje Vysočina, zástupce města Jihlavy, ale i externisté a lidé z herecké a divadelní branže. Například i někteří ředitelé divadel, která jsou tomu jihlavskému podobná," doplnil Seidl.

Poslední pohovory s finalisty se uskuteční v termínu 15. června. „Dle mého odhadu postoupí do této poslední fáze tři až pět uchazečů. Podle toho, jak dopadnou kola předchozí," uzavřel téma Seidl s tím, že po tomto termínu už by měl být znám nový ředitel.

Autor: Jana Kodysová

26.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Vyboural se na cyklostezce

Luka nad Jihlavou – Mladý cyklista se dostatečně nevěnoval řízení svého jízdního kola a vyboural se na cyklostezce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení