Podle jeho slov mu to vyhovuje, protože je rád mezi lidmi. Přestože je jako jediný v důchodu, a tím pádem je i nejstarším revizorem v Jihlavě, nebojí se nikoho a ničeho. V tom co dělá, je vlastně hrdina a dosud ho neodradily ani fyzické útoky, kterým musel čelit.

„Revizora dělám patnáct let. Deset let jsem v důchodu a za tu dobu jsem byl napaden třikrát," vypočítává Ladislav Čása. Riziko spojené se svou prací si uvědomuje.

„Já si to moc nepřipouštím. Člověk to musí brát s velkou rezervou. Dostat přes nos můžu i v hospodě. Člověk se na někoho špatně podívá, nebo něco řekne a je to," míní nejstarší jihlavský revizor.

Řidič neměl drobné na vrácení

Posledního „černého" pasažéra, který Ladislava Čásu napadl, poslal v pondělí Okresní soud v Jihlavě do vězení. Třicetiletý Milan Šivak z Jihlavy dostal dvanáct měsíců nepodmíněně za srpnový incident a výtržnost na trolejbusové lince B mezi zastávkami Masarykovo náměstí a Domem kultury v Křížové ulici. Šivak tehdy u sebe neměl jízdenku. Revizor ho tedy poslal, aby si ji u řidiče koupil. Jenže ten mu ji neprodal, protože neměl dost drobných peněz na vrácení. Revizor se proto nabídl, že mu peníze rozmění. Šivak to ale odmítl a nechtěl ani vystoupit. Místo toho jednasedmdesátiletého revizora napadl.

„Dal mi ránu do obličeje, až mi tekla krev, a rozbil mi brýle. Řidič viděl, co se stalo, takže nechal zavřené dveře a muže jsem zadržel do příjezdu policie. Když přijeli, tak byl jak beránek. Omlouval se, ale to už bylo pozdě, když mne napadal," popsal incident Ladislav Čása.
Napadený revizor musel být ošetřen v nemocnici.

Protože byl Šivak za výtržnictví odsouzen už v únoru 2014 k 300 hodinám obecně prospěšných prací, které dosud nevykonal, poslal ho soudce Vladimír Sova na rok do vězení.

„To se nedá nic dělat, když dělá výtržnosti," reagoval na rozsudek Ladislav Čása. Rozsudek zatím není pravomocný. Šivak ještě zvažuje odvolání. Pokud rozsudek nabude právní moci, stane se Šivak prvním, kdo skončí ve vězení za fyzické napadení revizora. „Za posledních pět let nepamatuji, že by za to někdo šel do vězení," řekl Deníku jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

U soudu skončily i dva předchozí případy, kdy byl nejstarší revizor v Jihlavě napaden. Trest na osm měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu osmnácti měsíců dostal v červnu 2012 dnes osmadvacetiletý Jan Kaliáš z Jihlavy. V březnu téhož roku v půl páté odpoledne na zastávce MHD u autobusového nádraží v Jiráskově ulici v Jihlavě nejméně před dvaceti dalšími cestujícími napadl pěstí do obličeje Ladislava Čásu, který s ním řešil jízdu bez platné jízdenky. Revizor utrpěl pohmožděniny obličeje a podvrtnutí krční páteře a musel být ošetřen v nemocnici. Kvůli zranění byl měsíc v pracovní neschopnosti.

Dalším hříšníkem, který byl za napadení revizora odsouzen, je čtyřiatřicetiletý invalidní důchodce z Jihlavy Odin Kreš. Letos v dubnu kolem jedné hodiny odpoledne na zastávce Masarykovo náměstí v trolejbusu linky B odmítl revizorovi ukázat průkaz ZTP a chtěl vystoupit. Revizor se mu v tom snažil zabránit, na což Kreš reagoval tak, že dal revizorovi pěstí do obličeje. Přitom oba upadli na zem. Ladislav Čása utrpěl poranění nosu, včetně krvácení, a zlomeninu žebra. Revizor musel opět na ošetření do nemocnice a následně skončil na měsíc v pracovní neschopnosti.

Je s podivem, že Ladislav Čása po takovýchto zkušenostech a zranění i nadále ve své práci pokračuje.

„Snažím se s lidmi vyjít po dobrém a s úsměvem. Mě totiž jen tak někdo nenaštve. Nepovede se to ani manželce doma, natož lidem venku. To je zřejmě naštve. Vždycky se najde někdo, kdo provokuje. Musím si dávat pozor, jestli něco nemají v ruce," líčí své zkušenosti Ladislav Čása.

„K různým incidentům dochází poměrně často, ale nikdy nejsou tak vážné, aby si to revizoři nevyřešili sami. Nepamatuji si, že by někdo z revizorů byl napaden podobně jako pan Čása," řekla Deníku pracovnice přepravní kontroly jihlavského dopravního podniku Simona Smutná.

Plánované kontroly

Podle ní je na každém revizorovi, jakým způsobem cestující zkontroluje. „Dvakrát do měsíce máme plánované kontrolní akce ve spolupráci s policií. Máme tři skupinky kontrolorů, kteří chodí po dvojicích, takže jde celkem o šest velkých kontrol měsíčně," upozorňuje Simona Smutná.

Pokuta na místě za jízdu „načerno" je 700 korun. V dalším kroku už to je 1 510 korun. Pokud cestující sankci zaplatí včas na dopravním podniku, snižuje se mu na 805 korun. Každého půl roku pak dopravní podnik pohledávky prodává vymahačské firmě. V takovém případě už se lidé vystavují vysokým pokutám přes deset tisíc korun a v nejhorším případě exekucím.