VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osobní bankrot vyhlašuje stále více dlužníků

Vysočina - Nejdříve si čtyřicetiletý důchodce vzal menší úvěr, který řádně splatil. Jenže pak si začal půjčovat peníze dál, až skončil se zhruba čtyřsettisícovým dluhem. Už ho nedokázal splácet, a požádal o osobní bankrot.

21.1.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Profimedia

Takový příběh stále častěji slyší soudci a úředníci, kteří rozhodují o vyhlášení osobního bankrotu. Brněnský krajský soud vloni povolil vyhlášení takzvaného osobního bankrotu 145 lidem. To je téměř třikrát více než v roce 2008. Právě pod brněnský soud spadá většina potenciálních žadatelů o bankrot z našeho kraje.

O oddlužení lidé žádali nejvíce v posledním čtvrtletí loňského roku. „Krajský soud v Brně v té době přijal 152 žádostí, to je dvakrát více než v prvních třech měsících roku,“ uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti. Celkem loni brněnský krajský soud obdržel 466 návrhů na vyhlášení osobního bankrotu. V roce 2008 to bylo pouze 231 návrhů a jen 55 soud nakonec povolil.

V celé ČR bylo loni vyhlášeno rekordních 2 500 osobních bankrotů. V porovnání s rokem předchozím jde více než o trojnásobný nárůst.

Pět let na hranici životního minima

Pokud uvažujete o vyhlášení úpadku, nejde o zdaleka jednoduchý proces. Před zahájením insolvenčního řízení je nutné bezchybně vyplnit formulář, který zjišťuje spoustu informací včetně majetkových poměrů. Dokládá se také nemalý počet příloh.

Návrh se podává zásadně u krajského soudu, v jehož obvodu má dlužník bydliště. Proto lidé z Jihlavy, Třebíče a Žďáru nad Sázavou podávají žádost u Krajského soudu v Brně, obyvatelé Havlíčkova Brodu v Hradci Králové. Pel〜hřimov spadá do působnosti Krajského soudu v Českých Budějovicích. V případě, že soud žadateli vyhoví, sníží mu dluhy na třetinu, ale zároveň musí pět let žít na úrovni životního minima.

Odborníci očekávají, že osobních bankrotů bude i nadále přibývat. „Souvisí to nejen s tím, že roste nezaměstnanost a firmy příliš nezvyšují mzdy. Problém je také to, že si domácnosti půjčují čím dál tím více peněz,“ upozornila Věra Kameníčková z firmy Czech Credit Bureau. Ta v Česku spravuje úvěrové registry.

Insolvenční zákon platí dva roky. „Jeho smyslem je pomoct lidem vyřešit nadměrné zadlužení. Dlužník může po souhlasu věřitelů a soudu splatit v období pěti let jen třicet procent dlužné částky,“ vysvětlila Kameníčková. Po vyhlášení osobního bankrotu už se dluh nezvyšuje o úroky, penále a další poplatky. Zákon se netýká hypoték a leasingu.

Před nebezpečným zadlužováním varují ekonomové i neziskové organizace. „Lidé svodu snadno získaných peněz stále podléhají, aniž by příliš hleděli na to, kdo a za jakých podmínek jim půjčku nabízí. Některé úvěrové instituce lákají klienty do nepřehledné sítě smluvních podmínek, ze kterých téměř není úniku,“ uvedl Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Od června 2009 společnost Člověk v tísni dostává do povědomí lidí predátorský index, který hodnotí rizikovost úvěrů u nebankovních společností pro klienta. Čím vyšší index, tím vyšší je riziko půjčky. „Zveřejňováním indexu u nebankovních poskytovatelů nechceme firmy skandalizovat, ale motivovat je k vylepšení podmínek půjček,“ vysvětlil Hůle.

Autor: Michal Slavík

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nově opravená kašna na Masarykově náměstí v Jihlavě.

V Jihlavě vypsali dotace na opravy památek

Ilustrační foto

Most na růžovo v Lukách natřel mladý muž

Přehnal to v Kozlově s alkoholem, tak jel do Jihlavy na záchytku

Kozlov - Třiačtyřicetiletý muž to v Kozlově přehnal s alkoholem a skončil v jihlavské protialkoholní záchytné stanici. V opilosti si totiž ohrožoval nejen své zdraví ale i svůj život. Případ se stal v této malé obci v úterý 15. srpna před sedmou hodinou večer.

Příběhy polenského hradu se odehrají už naposledy

Polná – Druhé pokračování nočních prohlídek s názvem Příběhy polenského hradu je na programu tuto sobotu 18. srpna v půl deváté večer a v deset večer. Zájem o prohlídky pod taktovkou Společenstva meče a ohně Novus Origo a Městského muzea v Polné je veliký. V současné době už jsou pouze lístky na program v deset hodin večer.

Borová nás ničím nepřekvapila, říká Votava

Kostelec – Fotbalisté Kostelce slavili o víkendu první tři body v I. A třídě! V Havlíčkově Borové vyhráli 2:0, a díky tomu jsou v tabulce se čtyřmi body čtvrtí.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení