VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkáři v Telči poví zajímavosti o jezuitech

Telč – Ve středu 19. dubna se v Telči uskuteční další přednáška z cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Jejím tématem jsou jezuité v Telči. Přednáška začne od 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce. Vstup je zdarma.

16.4.2017
SDÍLEJ:

Jezuitská kolej v Telči.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

„Rodinné stříbro budou svými vystoupeními pravidelně obohacovat členové mladého badatelského týmu, jenž se podílí na projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. Telčskému publiku byl již představen první výstup badatelské práce, a to v podobě přednášky Anny Hamrlové o mobiliáři v kostele Povýšení svatého Kříže v Knínicích, který rovněž spravovali telčští jezuité,“ uvedla Ilona Ampapová, mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči, který cyklus pořádá.

Posluchači se dozví o výzkumu zaměřeném především na sakrální objekty v Telči a okolí. Příchozí lépe poznají Tovaryšstvo Ježíšovo v Telči, jehož aktivity zůstávaly podle NPÚ doposud odbornou i laickou veřejností spíše opomíjeny.

„Tovaryšstvo Ježíšovo představuje významný a zároveň největší mužský řád římskokatolické církve. Řád s vojenskou organizací a širokým intelektuálním základem byl založen roku 1534 Ignácem z Loyoly. Až do zrušení v roce 1773 se těšil širokému poli působnosti ve vědě, školství i misijní činnosti. K jeho znovuobnovení bylo přistoupeno v roce 1814,“ uvedla Ampapová.

Přednášku povede Anna Hamrlová a Ondřej Hnilica. Oba se podílejí na projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši.
První část přednášky přiblíží v obecné rovině historii příchodu jezuitů do Telče a zejména počátek stavby telčského řádového domu. Druhá část se bude věnovat vzácně dochovanému vybavení koleje, jmenovitě mobiliáři lékárny. Zdobené skříně a několik nádob na uchovávání léčiv, bylin, minerálů a dalších látek užívaných k léčení v 18. století budou prezentovány v kontextu lékárenské praxe a uměleckého řemesla.

Autor: Redakce

16.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podél Dalešické přehrady vede nová zelená turistická značka. Turisty zavede přímo k vodě, na místa s poutavými výhledy.
23

Podél přehrady vede nová turistická trasa. Prošli jsme ji za vás

V Jihlavě budou speciální nádoby na použitý jedlý olej a tuky.

V ulicích Jihlavy budou brzy stát popelnice na olej

Rampušáci se přetahovali s Řevnickými, letos rekord slaví deset let

Vysočina - Nejvyšší změřená hořící hranice, u níž se odehrával čarodějnický program, oslaví v neděli 30. dubna desáté narozeniny. Hranici měřící 16,999 metru postavil klub Rampušáků ze středočeských Mnichovic v dubnu 2007. Zahořela, jak jinak, 30. dubna onoho roku.

Pálení čarodějnic ukončí na více místech ohňostrojem

Vysočina, Žďársko - O magické filipojakubské noci ze 30. dubna na 1. května, která v minulosti bývala jedním z největších pohanských svátků, se rozhoří stovky ohňů prakticky ve všech městech a obcích. I letos v nich připravili společné pálení čarodějnic s občerstvením a spoustou zábavných aktivit pro děti i dospělé.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Jihlavská filharmonie připravila jarní galakoncert

Jihlavská Filharmonie Gustava Mahlera si na příští týden připravila další velkou akci. Tentokrát to bude jarní galakoncert. Uskuteční se v neděli 7. května v Domě kultury v Jihlavě. Tam také zajišťují předprodej vstupenek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies