VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po pístovských mokřadech u Jihlavy nyní legálně jezdí offroady

Jihlava – V bývalém vojenském prostoru na okraji Jihlavy žije celá řada vzácných živočichů.

6.10.2013
SDÍLEJ:

Pístovský offroad.Foto: Deník/Zuzana Musilová

Možná jste si toho už všimli. Na území chráněných pístovských mokřadů na okraji Jihlavy u bývalých kasáren se nyní pohybují terénní automobily. Tentokrát nejde o další z drzých rozmarů řidičů offroadů, mohutná terénní auta po chráněné lokalitě jezdí zcela legálně.

Offroadisté totiž už několik měsíců úzce spolupracují s ochránci přírody a svými jízdami po nerovném terénu u Pístova pomáhají obnovit přirozené prostředí pro vzácné a chráněné obojživelníky a další živočichy. Terénní auta svým pohybem suplují stáda zubrů, kteří v dávných dobách chodívali pít k potokům a udržovali tak v jejich okolí podmáčenou a bahnitou strukturu povrchu s kalužemi a tůňkami.

Jak taková, na první pohled trochu paradoxní pomoc a spolupráce vypadá v praxi, se lidé mohli přesvědčit na sobotní akci pro veřejnost. „Terénními vozy strháváme travnaté drny, kterými mokřady zarůstají, a zároveň tvoříme i nové prohlubně pro kaluže a tůňky. To všechno významně usnadňuje práci ochráncům přírody. Naše ježdění po celé lokalitě má pomoci i k rozšiřování vajíček vzácných živočichů," vysvětlil hlavní princip pořadatel Tomáš Kratochvíl.

Terénní jízdy se však na chráněném území mohou dělat jen za určitých dohodnutých podmínek. Offroady tam mohou jezdit v době vegetačního klidu od podzimu do jara a jen ve vybraných lokalitách. „Zatím jde o zkušební formu spolupráce. Samozřejmě budeme hlídat dodržování dohod. V pístovských mokřadech jsou totiž i místa, která se z různých důvodů pro aktivitu terénních aut úplně nehodí. Vhodná pro tuto činnost je zhruba jedna polovina plochy, o kterou se naše sdružení stará," uvedl Jaromír Maštera ze sdružení Mokřady ochrana a management, s tím, že pohyb aut po mokřadech v tomto období už žádným živočichům neuškodí.

Terénní auta mohou přírodě napomoci i jiným způsobem. „Byli bychom rádi, kdyby se díky přejezdům terénních vozidel i do pístovských mokřadů dostala vajíčka listonoha letního a žábronožky letní. Tito vzácní korýši se zatím vyskytují jen v sousedním rančířovském tankodromu, kde je kontrolujeme. Místo jinak slouží pro jízdy vojenských a terénních aut, na airsoft a paintball," doplnil Maštera.

Offroadisté spolupráci s ochránci přírody navázali letos na jaře. „Chtěli jsme ukázat, že nejsme jen ti takzvaní ničitelé přírody, jak se o nás často mluví a píše. Naši oblíbenou činnost jsme spojili s něčím, co je prospěšné přírodě. Je vidět, že když je vůle, i dvě na první pohled znesvářené strany se mohou rozumně domluvit," zmínil Kratochvíl a dodal, že offroadisté chtějí najít v republice další takové plochy, kde by se mohlo legálně jezdit. „Jednu takovou lokalitu máme vytipovanou u Plzně. Akce, jako jsou sobotní závody offroadů, chceme v pístovských mokřadech pořádat i v dalších letech, budou se dělat tak jednou do roka," přiblížil další plány do budoucna Kratochvíl.

Negativní pohled

Sobotní akce Pístovské mokřady se hned napoprvé setkala se značným zájmem návštěvníků i samotných účastníků. Nerovný terén pístovských mokřadů si na vlastní kůži v sobotu vyzkoušel například Marek Žák, který přijel ze Znojma. „Je to dobře promyšlená akce, navíc spojená s užitečnou pomocí ochráncům přírody. V okolí Znojma žádné legální offroadové akce nejsou, je to jedna z mála příležitostí vyzkoušet si, co dovedu. S tímto koníčkem začínám, ale s tím, že se na nás lidé dívají skrz prsty, jsem se už několikrát setkal," řekl Žák.

Pístovské mokřady poskytují útočiště celé řadě vzácných a zákonem chráněných živočichů. Tím nejvýznamnějším je kuňka ohnivá neboli obecná. Dříve byla hojně rozšířená po celé Vysočině, nyní však z přírody postupně mizí a patří mezi kriticky ohrožené druhy v oblasti. V tůňkách a kalužích u Pístova žije i skokan ostronosý, čolek horský, čolek obecný nebo rosnička zelená. V pístovských mokřadech také rostou chráněné rostliny, například rdest alpský.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

6.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sexuolog Radim Uzel.

Radim Uzel popovídá o sexuálních problémech

Mrkvancobraní

Nejchutnější mrkvánek vyberou na Mrkvancobraní

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Nohu ovečky a dva prsty Rafaela ulámal neznámý vandal

Telč – Barokní sochy lemující cestu Na Dlážkách podél Staroměstského rybníka v Telči už podruhé poškodil neznámý vandal. A to sochám teprve před několika měsíci restaurátor vrátili jejich ulámané ruce. Neznámý člověk je poničil už totiž minulý rok v létě. Telčská radnice tak bude muset opět vynaložit finance na jejich opravení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení