VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řeč je důležitá i na Vysočině, tvrdí personalisté

Jihlava – V jaké míře ovládají lidé na Vysočině cizí jazyky? A když už cizí řečí vládnou, najdou pro jazykové znalosti uplatnění? Tyto otázky si na začátku roku položili v jihlavské pobočce personální agentury Grafton Recruitment a po tři měsíce se vyptávali uchazečů o práci na jejich vztah k jazykům.

16.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z jazykového kurzuFoto: Archiv

„Snažíme se získat a předávat aktuální informace o situaci na pracovním trhu v našem regionu. Začali jsme proto připravovat úzce vymezená dotazníková šetření a téma s názvem Využití cizího jazyka v praxi je jedním z nich," popsala vedoucí krajské pobočky Gabriela Švadlenková.

„Trh práce se v čase poměrně výrazně mění, a pro nás i pro firmy působící na Vysočině je důležité sledovat změny, které pak ovlivňují proces náboru. Zaměřujeme se tedy na témata, která považujeme za aktuální a často je řešíme s kandidáty při pohovorech a při jednání s firmami," doplnila.

Do ankety zahrnuli personalisté necelé dvě stovky respondentů – tři pětiny z nich byli muži, více než polovina byla mladší než pětatřicet roků. „Pouhých sedm procent kandidátů uvedlo, že neovládá žádný cizí jazyk. Naopak téměř každý šestý uchazeč mluví dvěma jazyky," popsala personální konzultantka Hana Orgoňová s tím, že znalosti uchazečů prověřovali i při pohovorech, které jsou součástí procesu výběru lidí na místa ve firmách.

Ukázalo se, že jen necelá třetina uchazečů o místo využívá cizí jazyk denně, další čtvrtina lidí mluví cizí řečí občas. „Tento důvod bývá při pohovorech často zmiňován i jako příčina hledání nového zaměstnání," upřesnila Orgoňová.

Z průzkumu také vyplynulo, že jen každý osmý respondent má možnost navštěvovat zaměstnavatelem placené kurzy. Dvě třetiny lidí se zdokonalují za své peníze, pětina na zlepšení jazyka nepracuje vůbec.

Pro zvládnutí cizího jazyka je důležitý kontakt s rodilými mluvčími, a autory dotazníku proto zajímaly zahraniční zkušenosti lidí. „Předpokládali jsme, že na tom budou nejlépe mladí, ale bylo to naopak. Z věkové skupiny nad šestačtyřicet absolvovaly pracovní nebo studijní pobyt v zahraničí dvě třetiny uchazečů," upřesnila konzultantka. Součástí ankety byl i dotaz na představy o dalším využití cizího jazyka. Více než dvě třetiny respondentů považují otázku využití jazykových znalostí při hledání nového zaměstnání za důležitou. „Výsledky ankety také vyvracejí rozšířený omyl, že cizí jazyk není v našem regionu důležitý. Jako nedostatečnou označil využitelnost cizího jazyka na Vysočině pouze každý desátý respondent, naopak více než čtyřicet procent lidí chápe znalosti cizího jazyka na Vysočině jako potřebné," uzavřela Hana Orgoňová.

Autor: Redakce

16.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas mezi FC Vysočina a Baníkem Ostrava.
12

Vysočina znovu trefila výhru v nastavení. Štastné tři body zajistil Fulnek

Býkovecké fotobraní 2017.
10

Býkovec se stal v průběhu prázdnin nejvíce fotografovanou vesnicí

Dopravní tepna v centru Jihlavy bude mimo provoz už od jara

Jihlava – Náročná rekonstrukce Brněnského mostu v Jihlavě za 83 milionů korun vyřadí na osm měsíců jednu z klíčových dopravních tepen. Vyžádal si to stav mostu. Stavební práce totiž musí s ohledem na napjaté termíny probíhat za úplné uzavírky komunikace. Začít by se mělo už v březnu 2018, pokud však dovolí počasí, už v únoru 2018. Auta budou znovu vpuštěna na most nejpozději v listopadu 2018.

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Vysočina - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

V Třešti rožnili pod dohledem jednorožce

Třešť – Na hlavní silnici na náměstí T. G. Masaryka v Třešti výjimečně nejezdila auta. Přes celou šíři se ale u staré budovy školy roztahoval křídou nakreslený jednorožec. Ten dohlížel na několik grilů plných masa a jiných dobrot, které lemovaly silnici. Druhý jednorožec, který měl roli divokého býka, zase shazoval děti, které se ho snažily zkrotit. V Třešti se totiž v sobotu opět konala akce s názvem Jednorožné rožnění.

V jihlavském parku počtvrté ochutnávali veganská jídla

Jihlava – V pátek 22. září se v jihlavském parku Gustava Mahlera uskutečnily již čtvrté Veganské hody. Akce nabídla nejen bezmasá jídla, ale také otevřený prostor pro výměnu receptů a zkušeností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení