VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řezbáři se sjedou do Třeště na Dřevořezání

Třešť – Červencové svátky budou v Třešti zasvěcené dřevu, dlátům a řezbářům. Koná se zde totiž čtrnáctý ročník Dřevořezání.

30.6.2015
SDÍLEJ:

Dřevořezání v TřeštiFoto: Deník/archiv

Na náměstí bude v termínu od 5. do 6. července k vidění ukázka zručnosti a šikovnosti. Na tradičním Dřevořezání se každoročně potkávají skalní řezbáři nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. „Očekáváme, že jako každý rok, přijedou zpřátelení řezbáři ze Slovenska a Rakouska," uvedla jednatelka Spolku přátel betlémů, který akci každoročně pořádá.
Po oba dva dny, vždy od 9 do 17 hodin, budou moci návštěvníci obdivovat um šikovných rukou, ale také budou mít možnost si práci s dlátky a nožíky zkusit. „Budeme tam mít stůl, kde si budou moci zkusit zájemci vyřezávat. Převážně toho využívají větší děti. Není to nic jednoduchého," poznamenala Roháčková.

Zkušení řezbáři budou na náměstí vyrábět figurky do společného betléma, který je celoročně vystaven v Schumpeterově domě a každoročně se rozrůstá o několik desítek nových děl. „V současné době máme ve společném betlému asi osm stovek figurek. Přesný počet nevím, ale tak nějak to bude. Každoročně během Dřevořezání přibude asi padesát nových figurek," vypočítala jednatelka spolku.

Malý betlém ovšem není jediný, který se rozroste o nové členy. V Třešti v ulici Na Hrázi stojí postavy Svaté rodiny v nadživotní velikosti a každoročně po červencové akci přibývají další figurky i do tohoto nadživotního betléma. „Letos by se měl přidělávat ještě jeden král, nějaký pastýř a ovečky," uvedla betlémářka Roháčková.
Také počasí by mělo řezbářům přát, budou totiž po celé dva dny na náměstí u slunečních hodin jenom pod jednoduchými stánky. „Má být hezké počasí a dost možná se také spálíme," zhodnotila s humorem Roháčková.

Na akci se představí zhruba padesátka řezbářů včetně těch z domácího spolku betlémářů. Oficiální začátek je naplánován na neděli 5. července v 9 hodin dopoledne. „Účast přislíbil senátor Miloš Vystrčil a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek," prozradila Roháčková. V dopoledních hodinách se představí loutkáři z divadelního souboru Karla Čapka, kteří si připravili pohádku.

„První odpoledne všem zpříjemní Batelovská dechovka. Druhý den odpoledne zahraje country kapela JCS Salavice," doplnila k doprovodnému programu oblíbené akce Roháčková. Po oba dva dny bude otevřena také stálá expozice betlémů v Schumpeterově domě, kam budou moci návštěvníci nahlédnout.
Třešťští betlémáři se snaží vychovávat své nástupce. V místním domu dětí a mládeže už několik let vedou kroužek pro mladé řezbáře. Zkušení betlémáři předávají svůj um dalším generacím. „O prázdninách mají děti volno, ale jinak už několik let mají děti kroužek. Chodí jich tam v průměru kolem osmi," doplnila organizátorka.
Kromě toho se řezbáři ve školním roce každý čtvrtek setkávají na pravidelných kurzech.

Autor: Jana Kodysová

30.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad krajským městem se budou brzy cvičit vojáci

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Jednou mě donutili, abych poslal telegram Pavlu Dobešovi, ať nejezdí

Telč – Další ročník oblíbeného festivalu Prázdniny v Telči je již minulostí. Jak vznikl, které hudební hvězdy se ukázaly na prvním ročníku, co byla soutěž O starou Belu, které těžkosti museli organizátoři akce rozdýchat a co se chystá na příští rok. To všechno prozradil Milan Medvěd Kolář, který je duší celého festivalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení