VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočty straší města i obce

Jihlavsko – Dopady hospodářské krize se nevyhýbají městům ani vesničkám. Jsou všudypřítomné a před koncem roku se promítají do sestavování obecních rozpočtů.

16.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Starostové poměřují sloupce s výdaji a příjmy a vychází jim většinou, že příští rok udrží město či obec při životě.

Obavy, že šestitisícové město bude trpět nedostatkem peněz, mají i představitelé Třeště.

„Rozpočet na rok 2010 se vyvíjí velmi špatně po stránce příjmové. Na stránce výdajové dodržíme, co jsme si předsevzali. Snažíme se hledat, kde by se dalo ušetřit. Hledáme rozpočtová opatření, která by vedla k úsporám,“ přiblížil včera na pracovní schůzce starosta Třeště Vladislav Nechvátal.

S prosperitou firem mizí příjmy obcí

„Největší propad v příjmech měst a obcí mají na svědomí daně z příjmů právnických osob, které s poklesem prosperity upadají,“ upřesnil Vladislav Nechvátal.

Doplnil, že rozpočet Třeště je ve fázi příprav a že se daňové výnosy propadnou asi na úroveň roku 2006.

„Původní rozpočet pro letošek počítal s daňovými příjmy více než 43 milionů korun. Během roku jsme zjistili, že peníze nepřicházejí a snížili jsme rozpočet o více než dva miliony. Ke dnešku město dostalo pouhých 38 milionů 773 tisíc korun,“ popsal letošní propad první muž Třeště.

V těchto dnech skloňují slovo „rozpočet“ zastupitelé všech samospráv.

Dnes budou schvalovat návrh rozpočtu pro rok 2010 zastupitelé v Brtnici, Polné a v Telči.

V příjmové části je například rozpočet Telče oproti loňsku nižší o sedm milionů korun. Výdajová část se musí podle vedoucí finančního odboru telčské radnice Lenky Komůrkové snížit o tutéž částku.

„Ušetřit musíme na provozních výdajích. Hlavně na penězích na územní plánování, které šly do rozpočtu každý rok na přípravu projektů. Nyní tam poputuje minimální částka,“ přiblížila Lenka Komůrková.

Úvěry u rozjetých akcí nikoho neděsí

Telč v žádném případě neomezí investiční akce, v nichž jsou ve hře dotace z evropských fondů.

„Investiční akce neomezíme. Kdyby něco, máme kam sáhnout. Máme ještě nějaké menší rezervní fondy,“ připustila vedoucí telčského finančního odboru. Doplnila, že radnice se v žádném případě nezadluží na úhradu provozních nákladů města Telče.

Další šetření

Město Brtnice už při sestavování rozpočtu na letošek snížilo daňové příjmy o předpokládaný propad v této kapitole.

„Abychom ušetřili, výdajovou stránku rozpočtu se budeme snažit snížit úsporou energií a udržovací práce zabezpečíme naší technickou skupinou,“ vyjmenovala místostarostka Brtnice Miroslava Švaříčková. Také Brtnice chce pokračovat v rozpracovaných investičních akcích.

Místostarostka Miroslava Švaříčková doplnila, že Brtnice bude nadále pokračovat v rozpracovaných investičních akcích, jako dobudování společenského a kulturního centra, zateplení základní školy a v některých dalších. „Rezervní fond nemáme, snažíme se vyjít s prostředky na účtu. V návrhu rozpočtového výhledu na rok 2011 a 2012 budeme vycházet ze skutečnosti letošního roku,“ doplnila brtnická místostarostka.

Ministerský manuál o rozpočtu obce připomíná i rozpočtový výhled na dva až pět let po roce sestavování rozpočtu.

„Návrh rozpočtového výhledu okopíruje v Telči zhruba rok 2010 s tříprocentním navýšením, když nám to ekonomika dovolí. Ale to by bylo věštění z křišťálové koule,“ přiblížila z pohledu hlavní telčské ekonomky Lenka Komůrková.

Menší obec Bílý Kámen schválila rozpočtové provizorium. „Nikdy nejdeme do dluhů. Hlídám si účet, kolik je na něm peněz, a podle toho určím, kolik můžeme utratit. Vždycky máme peníze navíc, kdyby byla třeba nějaká havárie,“ hlídá si pořádek starostka Bílého Kamene Eliška Fridrichovská.

„Ještě jsme rozpočet nesestavovali, ale už jsme jeden čas dost pocítili krizi,“ v kostce shrnul včera starosta Dvorců Otmír Klubal.

Autor: Stanislav Jelínek

16.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Stranná – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Batelov potvrdil roli lídra a využil zaváhání Brtnice

Jihlavsko – Hodně vyrovnaných a napínavých zápasů bylo k vidění v 11. kole fotbalového okresního přeboru. Neporazitelnost udržela druhá Brtnice, ale protože s Puklicemi jen remizovala, ztrácí na vedoucí Batelov už tři body, jelikož lídr si poradil s rezervou Luk.

Fotbalisté Mrákotína se na hřišti v Cejli blýskli dvanáctigólovou kanonádou

Jihlavsko – Podzimní dějství ve fotbalových III. a IV. třídách má za sebou zápasy 11. kola, a jak už to tak bývá, o divoké výsledky nebyla nouze.

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Vysočina – Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší, než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení